Чому в Україні президент призначає голів державних адміністрацій?

0

У Європі налічується 34 держави з населенням понад 1 млн мешканців (без врахування Російської Федерації, більша частина якої розміщена на території Азії). За формою правління ці держави розподіляються: 1 президентська республіка (Білорусь), 4 змішані республіки, з яких 2 президентсько-парламентські (Франція та Португалія) і 2 парламентсько-президентські (Україна та Румунія), 22 парламентські республіки, 7 конституційних монархій (Бельгія, Великобританія, Данія, Іспанія, Нідерланди, Норвегія, Швеція).

А хто ж в цих державах призначає керівників органів державної влади на місцях (аналоги голів державних адміністрацій в Україні), там, де такі органи існують?

У парламентських республіках таких посадових осіб призначає уряд, окрім Австрії, де ландесгауптман обирається парламентом, а приводиться до присяги президентом Австрії, Боснії і Герцеговини, де відповідні посадові особи призначаються регіональними органами самоврядування та Чехії, де гетьман краю виконує делеговані державою повноваження, обирається депутатами ради краю з-поміж її членів і призначає директора регіонального бюро (виконавчого органу краю) за згодою міністра внутрішніх справ.

У президентській республіці (Білорусь) керівники всіх місцевих виконавчих органів призначаються президентом або у встановленому президентом порядку місцевою радою.

Що стосується конституційних монархій у Європі, то у Бельгії бургомістра комуни у Фландрії та Брюсселі призначає уряд третього рівня адміністративно-територіального устрою, у Валлонії бургомістром є депутат муніципалітету, що отримав найбільше голосів та висувався від партії, яка входить у більшість і отримала найбільше голосів. У Великобританії монарх призначає лорд-намісників у церемоніальних графствах та лейтенантських територіях. У Данії керівників державних адміністрацій призначає уряд. В Іспанії прем’єр-міністр автономної спільноти обирається парламентом автономної спільноти і затверджується монархом. У Нідерландах монарх призначає комісарів та бургомістрів. У Норвегії фюлькесмана призначає уряд, так само уряд призначає ландсхьовдінга у Швеції.

Якщо ж говорити про змішані республіки, то в парламентсько-президентській республіці Румунії префекта призначає уряд. Так само уряд призначає урядового представника у президентсько-парламентській республіці Португалії. У Франції (президентсько-парламентська республіка) префектів призначає президент за поданням прем’єр-міністра та міністра внутрішніх справ. В Україні (парламентсько-президентська республіка) голів державних адміністрацій призначає президент за поданням уряду. Тобто процедура призначення керівників місцевих державних адміністрацій в Україні така ж, як у Франції, хоча навіть у Португалії, яка так само як і Франція відноситься до президентсько-парламентських республік, урядового представника призначає уряд.

Загалом з-поміж 34 країн Європи з населенням понад 1 млн мешканців, у 5 державах немає відповідних посад, у 19 країнах керівників місцевих адміністрацій чи схожих за функціями структур призначає уряд, у 5 країнах — регіональні органи місцевого самоврядування, у 2 країнах — монарх, у 3 країнах — президент (президентській республіці Білорусь, президентсько-парламентській республіці Франція і парламентсько-президентській республіці Україна).

З огляду на те, що Україна після Революції Гідності стала парламентсько-президентською республікою, чи не прийшов час порушити питання про те, що призначення керівників місцевих державних адміністрацій не має входити до повноважень президента?

Блог Миколи Крата на Гал-інфо

Коментарі