Дотримання соціально-економічних прав ВПО: опитування у 10 громадах Львівщини

0

У рамках дослідження для вивчення потреб та покращення забезпечення соціально-економічних прав внутрішньо переміщених осіб у Львівській області було проведено анкетування ВПО. Всього було заповнено 122 анкети у 10 громадах Львівської області за допомогою представників партнерських громадських організацій ГО «Європейський діалог» у цих громадах. Опитування проводилось у вересні та жовтні методом face to face.

Висновки

  1. Більшість опитаних представників ВПО на Львівщині становлять жінки (81%). З поправкою на те, що частина чоловіків з числа ВПО не йдуть на контакт і відмовляються від участі в опитуваннях все ж можна стверджувати, що загалом серед ВПО на Львівщині значно переважають жінки.
  2. 88% опитаних мають або вищу або середню спеціальну освіту, що на майбутнє може стати істотним потенціалом для розвитк громад та для самореалізації представників ВПО.
  3. Сім’ї 66% опитаних на даний момент живуть на сукупний дохід менше 6 тисяч гривень, з них 21% – менше 3 тисяч. Лише 1% серед респондентів живе на дохід понад 50 тисяч.
  4. Серед дітей дошкільного віку 75% відвідує дитячий садок, серед дітей шкільного віку – 98% відвідує школу.
  5. Найбільше серед опитаних приїхало на Львівщину із Донецької – 25%, Харківської – 23%, Херсонської – 22% областей.
  6. Більшість опитаних ВПО проживають в орендованому помешканні – 64%, у друзів, родичі чи волонтерів – 16%, у спеціальних просторах для розміщення, у тому числі школах та гуртожитках – 15%. 58% цілком задоволені нинішнім помешканням або швидше задоволені, 16% взагалі не задоволені або швидше не задоволені.
  7. 35% опитаних втратили житло через бойові дії.
  8. 45% планують залишатися у теперішній громаді до моменту, коли можна буде повернутися додому. 15% збираються залишитись у громаді на довготривалу перспективу, 2% не планують повертатись додому.
  9. Серед опитаних респондентів 93% ВПО на даний момент отримують або фінансову або іншу допомогу, у тому числі й нематеріальну. Зокрема: 74% отримують продукти харчування, 62% – гроші, 51% – одяг.
  10. Серед найважливіших потреб респонденти назвали фінансову допомогу, індивідуальне житло та продукти харчування.
  11. 36% опитаних ведуть активну економічну діяльність (наймані працівники, фрілансери, підприємці). 55% живуть на соціальні виплати (пенсіонери, безробітні, ті, що перебувають у декретній відпустці, пенсіонери).
  12. На новому місці після евакуації із зони бойових дій працевлаштувались 30% опитаних, натомість 70% – ні. Із тих, кому вдалося працевлаштуватися, лише 8% взагалі зверталися у служби зайнятості, 92% – не зверталися. Опитані ВПО не дуже активно шукають роботу. Серед респондентів допомоги у працевлаштуванні за фахом потребують 16% опитаних, перекваліфікації – 15%, інших навчань, курсів – 20%. Допомоги у відкритті бізнесу потребують лише 4% опитаних.
  13. 51% респондентів наголошують або на нестачі інформації або повній її відсутності (останніх – 7%). Найчастіше респонденти отримують інформацію у групах для ВПО в соціальних мережах – 76%. На другому місці із великим розривом – електронна розсилка від органів влади – 31%.
  14. 31% зіштовхувалися із проявами дискримінації, при чому 2,5% – постійно, ще 11% – часто. Основні випадки та ситуації, за яких опитані ВПО відчували прояви дискримінації – мовне питання (9 респондентів), вороже, неприязне, підозріле ставлення через статус ВПО (7 респондентів), булінг у школі (3 респондентів).

“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.

Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО “Європейськй діалог” і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Завантажити (PDF, 673KB)

Завантажити (PDF, 839KB)

Коментарі