Громадський бюджет – ефективний інструмент підвищення громадянської участі

0

Цікавим досвідом підвищення рівня залучення громадян поділилися представники Добротвірської громади Львівської області під час вступної інформаційної зустрічі з командою ГО «Європейський діалог». Захід відбувся в рамках гранту «Посилення рівня залучення громадян та впливу громадянського суспільства», що реалізовується за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

Одне з підприємств на території цієї громади щороку виділяє певну суму коштів для фінансування своєрідного громадського бюджету для реалізації місцевих ініціатив мешканців. Спочатку сума фінансування одного проєкту становила 10 тис. грн, поступово зросла до 80 тис. грн. Але обов’язковою умовою для реалізації проєктів у рамках цього конкурсу стала участь мешканців або у співфінансуванні, або у вигляді проведених робіт.

Наявність прямої можливості долучитися до розвитку свого будинку, вулиці чи об’єкту соціальної інфраструктури, розташованого поблизу, настільки стимулювала мешканців до активної участі в житті громади, що вже за кілька років розпочалася справжня здорова конкуренція між мешканцями, які вигадують різні можливі креативні способи для збору підписів у голосуванні за їхню ініціативу. Отже, при наявній можливості підтримати 20 проєктів мешканці реєструють до 60 проєктних заявок. А після перемоги їхньої ідеї активно долучаються до її реалізації.

Представники громади відзначають, що запровадження такого громадського бюджету з приватним фінансуванням дуже вплинуло на активність мешканців. З’явилося відчуття, що їхній голос буде почутий, а активність веде до реального результату у вигляді покращення благоустрою, комфорту, якості життя загалом.

Отже, запровадження бюджету участі є дієвим та ефективним інструментом для підвищення рівня громадянської участі та активізації мешканців.

Ця публікація створена ГО «Європейський діалог» у рамках проєкту «Посилення залученості громадян і впливу громадянського суспільства» та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.

 

Коментарі