Молодіжні громадські організації, молодіжні ради та волонтери як рушії залучення громадян

0

Триває робота команди аналітиків ГО «Європейський діалог» щодо проведення інтерв’ю із представниками органів місцевого самоврядування та громадських організацій у Житомирській, Закарпатській та Львівській областях у рамках аналітичного дослідження «Участь громадян у прийнятті рішень на місцевому рівні», яке «Європейський діалог здійснює завдяки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

Спілкування з місцевою владою та громадянським суспільством  дало змогу виявити, що мешканці мало використовують такі інструменти електронної демократії, як електронні петиції та онлайн-консультації, попри те, що в багатьох громадах можливості для цього створені. Незважаючи на стрімкий розвиток диджиталізації, значна частина громадян віддає перевагу особистому спілкуванню. Зокрема, у багатьох громадах зазначили, що мешканці приходять на прийом до голів, їхніх заступників, керівників структурних підрозділів практично щодня, хоча, згідно з оприлюдненими графіками прийому громадян, на це відводять лише певні дні й певні години, і їх охоче приймають і допомагають вирішувати наявні питання чи проблеми.

Значна частина активності мешканців зосереджена в соціальних мережах, де громадяни коментують ті чи інші питання, проходять опитування, заповнюють анкети, стежать за трансляціями засідань сесій, виконавчого комітету, громадських слухань.

Але найбільш ефективними інструментами залучення мешканців виявилися створення молодіжних рад як консультативно-дорадчих органів та діяльність молодіжних громадських організацій, або ж громадських організацій, до діяльності яких долучається молодь. Саме у громадах, де працюють два зазначених інструменти, громадське життя починає активізовуватися. З’являються нові проєкти, проводяться інтеграційні заходи, воркшопи, ярмарки, фестивалі, толоки, створюються молодіжні простори, організовуються заходи на підтримку людей, які перебувають у складних життєвих обставинах або потребують особливої уваги – ветеранів, внутрішньо переміщених людей, сімей військовослужбовців. Молодь сповнена енергії та бажання змін, у деяких випадках для їхньої активності достатньо лише поштовху від місцевої влади або створення умов – виділення приміщення, інституційної підтримки.

Також вагомим ресурсом для подальшого розвитку громадянського суспільства та підвищення рівня залучення громадян є феномен волонтерства, який особливо активізувався після повномасштабного вторгнення. Значна частина мешканців громад почала активно долучатися до волонтерської діяльності, хоча багато із цих людей раніше не проявляли громадянської активності. Саме це активне ядро громадам важливо втримати, допомагати їм інституціоналізуватися, створювати умови для того, щоб мешканці мали можливість проявляти себе не лише у волонтерській роботі. Стрімке зростання волонтерської активності є важливим шансом для розвитку громадянського суспільства загалом на рівні територіальних громад.

Завдяки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» наша команда продовжуватиме роботу у громадах для формування вмотивованого ядра активних громадян, на основі яких будемо створювати робочі групи для напрацювання планів залучення мешканців та подальшої реалізації передбачених цими планами конкретних заходів у громадах.

Ця публікація створена ГО «Європейський діалог» у рамках проєкту «Посилення залученості громадян і впливу громадянського суспільства» та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.

Коментарі