Бібліотеки – що далі…

0

24 червня у Львові відбулися дебати: «Децентралізація в Україні – виклики для закладів культури». Основною аудиторією були бібліотекарі, представники органів місцевого самоврядування та громадських організацій.

Що чекає бібліотеки (особливо сільські) після впровадження територіальної реформи – передачі повноважень та коштів на рівень громади? Бібліотеки, на відміну від закладів освіти чи медицини, не отримуватимуть державної субвенції.  Вже зараз зрозуміло, що мережу бібліотечних закладів буде суттєво оптимізовано (тобто, закрито). До речі, Львівщина має одну з найчисельніших в Україні мережу закладів культури –  зокрема, у сільській місцевості нині працює 1137 бібліотек.

Окрім емоційних виступів про «збереження бібліотек за всяку ціну», більшість учасників погоджувались щодо необхідності переформатування роботи бібліотек – об’єднання із іншими закладами культури, надання в них консультаційних та інших публічних послуг громадянам в статусі «громадських інформаційних центрів» чи «центрів комунікації і толеранції» (наприклад для бійців АТО, які повертаються додому). Порадувало те, що з цими пропозиціями виступають не лише бібліотекарі – як «зацікавлена сторона», а й представники органів місцевої влади – обласної та районних держадміністрацій, голови сільських і міських рад.

На жаль, Мінкульт досить пасивно реагує на виклики реформи. Станом на сьогодні – через рік після офіційного старту реформи міністерство здійснило такі «стратегічні кроки» – створило Раду реформ при міністерстві та офіційно звернулося до Реанімаційного пакету реформ з пропозицією долучитися до розробки нового законопроекту «Про охорону культурної спадщини» та модернізації «Мінімальних нормативів забезпечення населення публічними бібліотеками в Україні».

Єдиним документом, який заявив про місію та роль бібліотек на національному рівні став Маніфест Української бібліотечної асоціації – як «крик душі» про допомогу з боку  уряду, громадськості та благодійних організацій в умовах кризи.

Замість епілогу.

Громадська організація «Європейський діалог» зі Львова, яка була ініціатором цього заходу, проводить цикл дебатів з метою популяризувати свої аналітичні продукти. В контексті «бібліотечної» теми експерти ЄД змоделювали об’єднану спроможну громаду «Тартаків», яка дозволяє кількісно оцінити можливості нової громади і може послужити основою для  потенційних суб’єктів об’єднання (сільським та міським радам) ухвалювати виважені рішення, зокрема в сфері культури.

Аналітична діяльність ЄД і дебати відбуваються в рамках «Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні», яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA).

Коментарі