Портрет ВПО на Львівщині: результати опитування

0

У рамках дослідження для вивчення потреб та покращення забезпечення соціально-економічних прав внутрішньо переміщених осіб у Львівській області було проведено анкетування ВПО. Всього було заповнено 122 анкети у 10 громадах Львівської області за допомогою представників партнерських громадських організацій ГО «Європейський діалог» у цих громадах.

Серед опитаних 22% – це люди у віці від 18 до 35 років, 48% – у віці від 36 до 55 років, 30% у віці понад 55 років. Жінки становили 81% серед усіх опитуваних, чоловіки 19%. Вищу освіту мають 42% опитаних, середню спеціальну – 46%, повну середню 11%, неповну середню – 2,5%, про наявність вченого ступеня не сповістив ніхто з опитаних. 66% респондентів відповіли, що весь сукупний дохід усіх членів сім’ї становить менше 6 тисяч гривень на місяць, з них у 21% – менше 3 тисяч, ще 30% живуть на суму від 7 до 20 тисяч грн., 2,5% – від 20 до 50 тисяч грн. і лише 1,6% – понад 50 тисяч грн.

Серед опитаних 19% мають дітей дошкільного віку,  39% – шкільного. (Ці цифри не можна додавати, оскільки значна частина має дітей обох вікових груп). 23% респондентів мають повнолітніх дітей, 32% дітей не мають. Серед дітей дошкільного віку 75% відвідує дитячий садок, однак у категорію дітей дошкільного віку потрапили і діти у віці від 0 до 2 років. Серед дітей шкільного віку 98% відвідують школу.

Серед опитаних наразі у якості ВПО 44% проживають у сільській місцевості, 54% в районних центрах та інших містах, 2% – в обласному центрі. Найбільше серед опитаних приїхало на Львівщину із Донецької – 25%, Харківської – 23%, Херсонської – 22% областей. Також є ВПО і з інших областей: Запорізька – 13%, Луганська – 8%, Миколаївська – 6%, Дніпропетровська 2%, Одеська та Сумська – по 1%. Переважна більшість – 88% – прибули на Львівщину у 2022 році. 2% – ще до повномасштабного вторгнення, 10% – у 2023 році. Більшість опитаних ВПО проживають в орендованому помешканні – 64%, у друзів, родичі чи волонтерів – 16%, у спеціальних просторах для розміщення, у тому числі школах та гуртожитках – 15%, в готелі або хостелі – 3%. Власне житло має лише 0,8% опитаних. При цьому 53% оплачують за проживання, ще 21% оплачують частково. Повністю безкоштовно проживає 26% респондентів. 58% цілком задоволені нинішнім помешканням або швидше задоволені, 16% взагалі не задоволені або швидше не задоволені.

Ніхто із опитаних ВПО не втратив годувальника у зв’язку із війною, але 35% опитаних втратили житло, 8% – люди з інвалідністю. 95% опитаних ВПО офіційно стали на облік у громадах Львівщини, лише 5% не перебувають на обліку у громадах. У найближчій перспективі планують повертатися у рідний населений пункт 15% опитаних ВПО, 7% планують виїхати в інший регіон України або закордон. 45% планують залишатися у теперішній громаді до моменту, коли можна буде повернутися додому. 15% збираються залишитись у громаді на довготривалу перспективу, 2% відповіли, що ніколи не повернуться додому. Більшість опитаних (85%) називають умовою повернення завершення війни, припинення бойових дітей, повернення безпеки, 21% чекають, коли їм буде, де жити і коли відновиться соціальна інфраструктура.

Серед найважливіших потреб респонденти назвали фінансову допомогу, індивідуальне житло та продукти харчування.

Задоволення яких потреб є для вас наразі важливим? (Чим нижчий бал, тим важливіша потреба)

01

 

 

 

 

 

 

 

“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.

Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю <ім’я автора/партнера> і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Коментарі