Європейський Союз 30 років реалізовує політику свого розвитку шляхом децентралізації, вивівши на перший план майже 300 регіонів. Така регіональна політика стала центральною для ЄС – управлінські рішення приймаються децентралізовано в рамках загальної концепції, затвердженої на центральному рівні; регіональні програми розвитку формуються на місцевому рівні в рамках попередньо погодженої національної та регіональних стратегій розвитку.
На сьогодні одним із ключових інструментів розвитку на регіональному рівні є регіональні цільові програми. Ще донедавна ситуація із регіональними програмами, зокрема на Львівщині була вкрай незадовільною – значна кількість програм, частина з яких не дофінансовувалась; відсутність системи оцінки та моніторингу; фрагментарний публічний доступ до інформації про програми, а особливо – щодо їх виконання.
Починаючи із 2016 року, ситуація на Львівщині різко покращилась – скорочена кількість програм, низка програм була укрупнена в комплексні програми за галузевою ознакою (медицина, освіта, соціальна допомога, агропромисловий комплекс тощо), які об’єднували кілька напрямів. При цьому, в рамках однієї програми виконавцями окремих заходів, об’єднаних спільними цілями могли виступати різні галузеві структури. Також збільшився обсяг гарантованого фінансування програм. Різко покращився моніторинг програм, інформація про результати якого регулярно висвітлюється у спеціалізованих рубриках офіційних сайтів Львівської облдержадміністрації та обласної ради. Ряд програм почали розвивати конкурсну складову.
Ідею конкурсів у Львівській області започаткувала «Програма проведення обласного конкурсу мікропроектів місцевого розвитку», яка із 2011 року апробувала ряд важливих елементів – організацію проведення конкурсного відбору заявок; механізми кооперації ресурсів обласного бюджету, коштів громад, неурядових організацій, бізнесу; навчання учасників програми основам планування та проектного менеджменту. Проводиться щорічна оцінка програми і внесення змін на наступний рік за результатами виконання, зміною зовнішніх умов, думкою громад і експертів.
Це дало можливість відпрацювати нормативну базу, строго дотримуватись термінів реалізації, різко збільшити загальний обсяг фінансування, зробити програму публічною і прозорою, а в кінцевому результаті – завоювати довіру з боку всіх зацікавлених сторін, в першу чергу громад.
У цій ситуації доцільно проаналізувати якість Програми проведення обласного конкурсу мікропроектів місцевого розвитку (ОКІГ). Відповісти на запитання:
- Яку роль відіграє програма ОКІГ в політиці регіонального розвитку Львівщини?
- В якій мірі ОКІГ може слугувати основою для розвитку конкурсної складової регіональних цільових програм?