COVID-19, культура, туризм та інші…

0

ucf_logo_transparent_ua_shortНайбільше в Україні, як і в усьому світі, від коронавірусу та карантинних обмежень постраждали культурна та туристична галузі, ресторанно-готельний бізнес та транспорт. Представники всесвітньої галузі туризму та гостинності очікують, що спад у галузі за підсумками 2020 року становитиме 80% порівняно з 2019 роком. Оцінка втрат культурної галузі внаслідок карантину за оцінкою Міністерства культури та інформаційної політики оцінюється більше, ніж на 50%. Особливо це стосується малого і середнього бізнесу.

Пропонуємо коротку хроніку подій за останні місяці, які демонструють реакцію держави і суспільства на ці виклики.

Аналізуючи у нашому дослідженні “зовнішні” впливи на культуру та туризм, ми не могли пройти повз COVID-19. Його вплив на Держбюджет проявився ще 25 березня. Із заяви Міністерства фінансів України стало відомо про пропоновані зміни у Державному бюджеті, а саме позбавлення фінансування: Інституту книги – 150 млн. грн., Українського культурного фонду – 500 млн. грн., кінематографії – 750 млн. грн. та туризму – 240 млн. грн., а також – зменшення витрат на програму “зшивання країни”, реставраційні роботи об’єктів історико-культурної спадщини і програм інформаційної політики – на суму понад 500 млн. грн.

У кінцевому результаті, після бурхливої реакції суспільства, 13 квітня Верховна Рада схвалила зміни до Державного бюджету України, які дещо зменшили видатки на Міністерство культури та інформаційної політики, однак не так категорично, залишивши на: кінематографію – 450 млн. грн., Український культурний фонд – 400,8 млн. грн., Інститут книги – 101,1 млн. грн., реставраційні заходи – 100 млн. грн. та розвиток кіно патріотичного спрямування – 50 млн. грн.

8 липня Кабінет Міністрів додатково виділив 1 мільярд гривень на підтримку культури, які підуть на: стипендії самозайнятим митцям, підтримку проєктів у сферах культури та мистецтв, креативних індустрій та внутрішнього туризму – 590 млн. грн., гранти через Інститут Книги – 150 млн. грн., конкурс з відбору проєктів на виробництво серіалів патріотичного спрямування – 100 млн. грн. та підтримку кіно – 50 млн. грн.

На сьогодні складно прогнозувати подальший вплив COVID-19 на розвиток культури і туризму. Регулярно міжнародні експертні групи оприлюднюють сценарії розвитку подій, які достатньо динамічно змінюються і більш-менш точні припущення можна буде давати лише наприкінці 2020 року.

Однак, вже сьогодні можна оцінити як держава планує підтримати у найближчій перспективі постраждалі галузі. Так, 16 червня був ухвалений Закон України “Про підтримку культури, креативних індустрій, туризму, малого та середнього бізнесу через карантин пов’язаний із поширенням COVID-19”, який зокрема передбачає: зменшення орендної плати для закладів культури, які не можуть використовуватися через карантин; регулюваня порядку надання Інститутом книги грантів на підтримку проєктів. Кабінет міністрів у місячний строк повинен розробити та затвердити порядок та умови надання державної підтримки кінематографії у формі надання державної субсидії на розвиток кінопроєктів, а також затвердити перелік платних послуг, які можуть надаватися державними і комунальними закладами культури, що не є орендою.

17 липня Президент України вніс до Верховної Ради, як невідкладний, проєкт закону “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної підтримки культури, туризму та креативних індустрій”, який передбачає: звільнення від податку на прибуток підприємств та ПДФО культурних грантів, наданих для проєктів і програм у сфері культури, туризму та в секторі креативних індустрій; пільгову ставку ПДВ у розмірі 7% для більшої доступності театральних вистав та постановок, виступів мистецьких колективів, артистів, а також виставок, кінематографічних прем’єр, екскурсій у музеях та зоопарках, культурно-мистецьких заходів тощо; зниження до 7% ПДВ на розповсюдження та показ фільмів, адаптованих в україномовній версії. Щодо туризму закон передбачає додаткові пільги: скасування туристичного збору до кінця 2020 року, звільнення операцій з надання туристичних послуг від сплати податку на додану вартість, на прибуток та єдиного соціального внеску, земельного податку, на нежитлову нерухомість, введення додаткових пільг на оплату оренди землі державної та комунальної власності.

22 липня Міністерство культури і інформаційної політики презентувало нову Програму для розкриття внутрішнього потенціалу регіонів на 2021-2023 роки, що містить 3 основні пріоритетні напрями, які сприятимуть розвитку регіональної політики в галузях культури та туризму, а саме:

  • реставрація пам’яток культурної спадщини. У 2021 році в рамках національного проєкту “Велике будівництво” заплановане відновлення 100 культурних об’єктів по всій Україні, зокрема на Львівщині – оборонні мури Жовкви та палац Підгорецького замку. Відновлення пам’ятників також має забезпечити сталий розвиток територій громад, прокласти нові туристичні маршрути;
  • створення Центрів культурних послуг. Модернізація культурної інфраструктури (30 тисяч культурних точок) і перетворення її на центри, які дійсно ці послуги надають. Тобто сучасні комплекси (від бібліотек до кіноклубів під одним дахом), які стануть центром збору громад. Пілотні проєкти створення ЦКП уже заплановані в Чернівецькій, Херсонській, Луганській та Донецькій областях;
  • туристичні магніти України, в рамках якої в кожній області сформують три-п’ять “туристичних магнітів” – найбільш привабливих з погляду туризму об’єктів історико-культурного та природного значення.

На основі цих пропозицій Міністерство культури та інформаційної політики України планує розробити загальнодержавну програму розвитку туризму в Україні та відповідні регіональні програми, як її складові. Окрім переліку туристично привабливих локацій регіону, місцева влада має розробити тури на три, п’ять і 10 днів, а також запропоновано звернути увагу на подієвий туризм – визначити в кожній з областей 5-10 найбільш цікавих подій культурного життя регіону й просувати їх як одно-дводенні тури.

Коментарі