Добровільне об’єднання громад: в очікуванні «гарячого» січня

0

Так вже історично склалося, що більшу частину січня українці святкують. Святкують офіційно (маємо офіційні вихідні) та неофіційно. Особливо це стосується державних установ та рад різних рівнів (частенько депутати в грудні йдуть «на канікули» і повертаються лише на початку лютого). Але січень 2016 року має всі шанси стати історично «несвятковим». Причиною цього є Постанова ЦВК №619 від 25.12.2015 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об’єднаних територіальних громад та відповідних сільських, селищних, міських голів 27 березня 2016 року». Відповідно до цієї Постанови перші вибори вже зараз призначені в 10 об’єднаних громадах. Але це лише початок…

Згідно з діючим Законом «Про місцеві вибори» (ст. 15), перші місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за 70 днів до дня виборів. Тобто Постанова ЦВК про призначення таких виборів в певній об’єднаній громаді має бути прийнята не пізніше 17 січня 2016 року.

Що це означає на практиці. Для того, щоб в об’єднаній громаді відбулися перші місцеві вибори необхідно:

  • рішення рад «необ’єднаних» громад;
  • висновок відповідної обласної державної адміністрації щодо відповідності рішень рад «необ’єднаних» громад Конституції та Законам України (на це чиновникам дається термін до 10 днів). Такий висновок затверджується розпорядженням голови відповідної ОДА;
  • звернення відповідної ОДА до ЦВК з проханням призначити перші вибори.

У випадку об’єднання громад суміжних районів та/або навколо міст обласного значення необхідними є також (ст. 174 Земельного Кодексу України):

  • подання відповідної обласної ради Верховній Раді України щодо зміни меж районів;
  • постанова Верховної Ради України про зміну меж районів.

На даний час оприлюднено 66 позитивних висновків ОДА щодо рішень місцевих рад про добровільне об’єднання. З них, у 22 випадках необхідна зміна меж районів. Абсолютна більшість з цих 22 висновків надана у липні-серпні. Тобто ці громади вже одного разу розчарувалися через «недопущення» їх до перших виборів.

Рішення про зміни меж районів стосуються Вінницької, Волинської, Донецької, Івано-Франківської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Полтавської, Тернопільської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської областей. Тобто відповідні обласні ради (крім, звичайно Луганської та Донецької) матимуть моральний обов’язок зібратися для прийняття відповідного рішення. Після чого необхідне ще «добро» Верховної Ради.

Наразі немає «нової порції» об’єднаних громад (позитивних висновків ОДА щодо рішень місцевих рад про добровільне об’єднання, виданих після 5 вересня) у Волинській, Донецькій, Запорізькій, Київській, Миколаївській, Херсонській та Чернігівській областях. Думаю, в цих областях з’явиться, як мінімум, по одній об’єднаній громаді «на вибори», а це означає скликання сесій місцевих рад та активність чиновників відповідних ОДА в період до часу «Ч» – 17 січня.

Що маємо в сухому підсумку – з 66 наявних висновків, вибори в 22 об’єднаних громадах під питанням через зміну меж районів. Тобто наразі до перших виборів готово 44 об’єднані громади. А часу – трохи більше 20 днів, з яких майже половина – «відверто святкові»…

Хоча є ще один варіант – т.зв. політико-правовий. Нагадаємо, минулого разу пул добровільно об’єднаних громад для перших виборів 25 жовтня «доформовувався» через прийняття Закону вже в ході передвиборчої кампанії (мова про Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо організації проведення перших виборів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», який набрав чинності 5 вересня). Тоді в останній момент вибори були призначені ще у 85 об’єднаних громадах.

Незважаючи на те, який варіант розвитку подій буде вибрано – правовий чи політико-правовий, січень 2016 року очікує бути «гарячим»…

Коментарі