30 листопада 2011 року Європейська комісія офіційно оголосила про створення нової програми «Горизонт-2020» (Horizon 2020/H2020), яка призначена для об’єднання фінансування досліджень та інновацій в Європейському Союзі. Програма впроваджується з 2014 і триватиме до 2020 року. Бюджет програми – близько 80 мільярдів євро. Угода про участь України в програмі «Горизонт-2020» була підписана 3 березня 2015 року в Брюсселі. У серпні 2015 року Президент України Петро Порошенко схвалив ратифікацію угоди. Програма «Горизонт-2020» є правонаступником попередньої програми «Framework program-7» (FP7), яка діяла з 2007 по 2013 рік.
Особливостями програми Горизонт-2020 в порівнянні з іншими програмами можна вважати:
- спрощення фінансування робіт, завдяки простій схемі відшкодування витрат і запровадженню єдиного підходу для учасників, скорочення часу на отримання грантів;
- інтеграція досліджень та інновацій, фінансування проектів від ідеї до виходу на ринок;
- розвиток бізнес-можливостей із зосередженням на загально суспільних викликах;
- надання більших можливостей молодим перспективним науковцям для просування своїх ідей та одержання фінансування.
На даний момент в Україні існує мережа національних контактних пунктів, які надають персональну підтримку, і відповідають на питання, які стосуються програми Горизонт-2020. Існує 33 таких пункти.
Незважаючи на значний обсяг інформації, представлений на сайтах національних контактних пунктів щодо опису програми, її пріоритетів, вимог до партнерства, процедур підготовки та оцінювання проектних заявок, українським бенефіціарам, які вперше знайомляться з програмою, достатньо складно зрозуміти філософію програми та по максимуму використати її можливості в своїх інтересах.
Ми здійснили оцінку участі українських бенефіціарів у програмі Горизонт-2020 за період 2014-2015 років, з якою можна ознайомитись у аналітичній записці аналітика “Європейського діалогу” Олександра Гирича.