У Львові презентували результати проєкту, спрямованого на інтеграцію ВПО у громади

0

У Львові провели заключну конференцію проєкту «Партнерство інституцій громадянського суспільства і органів місцевої влади в інтеграції та адаптації внутрішньо переміщених осіб у територіальних громадах Львівської області», який було реалізовано ГО «Європейський діалог» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».

У заході взяли участь представники 47 громад Львівської області, а також представники обласної військової адміністрації та обласної ради.

Під час конференції було презентовано результати реалізації проєкту – як інтеграційні заходи за участі ВПО та місцевих мешканців допомагали адаптувати та інтегрувати тих, хто через війну був змушеним залишити домівку та переїхати у нові громади, а також досвід партнерських громад Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» у Львівській області щодо адаптації та інтеграції ВПО у .

Зокрема, в інтеграційних заходах у ході реалізації проєкту взяли участь близько 2600 внутрішньо переміщених людей та місцевих мешканців у 10 партнерських громадах Львівської області. Загалом таких заходів було проведено 50, і під час їх проведення люди, які втекли від війни, та місцеві мешканці, познайомились між собою, подолали ментальні бар’єри, а ВПО дійсно відчули себе, як удома.

Також у ході реалізації проєкту було проведено 40 тренінгів для дітей та молоді, під час яких місцеві діти та діти з числа ВПО, у кількості майже 1000 осіб, мали можливість познайомитись між собою, отримати важливі навики, а діти, які втекли від війни – адаптуватись та інтегруватись серед своїх місцевих однолітків.

Крім того у ході проєкту відбулось у кожній громаді по одному семінару щодо подолання конфліктів у громадах та по два семінари на тему правової допомоги ВПО. Учасниками цих заходів стали представники органів місцевого самоврядування, громадських організацій, соціальних служб, волонтери та самі ВПО.

Важливо, що серед 20 локальних координаторів, які були задіяні у проєкті в партнерських громадах, було двоє представників ВПО. Також значна кількість внутрішньо переміщених людей допомагала в організації заходів проєкту. Наприклад, Леся Низова, донька відомого письменника з Луганщини, провела один із інтеграційних заходів у Городоцькій громаді, де розповідала про творчість свого батька. Важливо, що сама Леся уже понад 8 років сама є представницею внутрішньо переміщених людей, які втекли від бойових дій ще на початку війни і з того часу поживає на Городоччині.

Окрема увага у ході реалізації проєкту була приділена систематизації та підвищенню ефективності видачі гуманітарної допомоги людям, які втекли від війни, з тим, аби ця допомога була більш адресною та більш ефективною.

Під час заходу також було  презентовано результати опитування 1040 представників ВПО у Львівській області. Зокрема, опитування продемонструвало, що серед найбільш нагальних потреб ВПО є житло (12,2% опитаних), продукти харчування (11,3%), одяг та взуття (10,7%), ліки (9,2%). Більшість опитаних висловились, що базові державні послуги є для них доступними. Наприклад, адміністративні послуги вважають доступними 99%, і це найвищий показник, спеціальна медична допомога – 95%, і це найнижчий показник.

Також було обговорено актуальні питання щодо надання правової, соціальної, психологічної допомоги ВПО, способи вирішення конфліктів у громадах та як правильно комунікувати щодо потреб і проблем внутрішньо переміщених людей.

Так, під час конференції керівник департаменту соціального захисту Львівської обласної військової адміністрації Роман Андерс зазначив: «Представникам ВПО варто перестати відчувати себе жертвами. А органам місцевого самоврядування – усвідомити, що внутрішньо переміщені люди – це ресурс для громади, а не тягар».

Керівниця мобільної бригади соціально-психологічної допомоги Благодійного фонду «Батерфляй» Галина Семенина розповіла, що внаслідок стресового стану та фрустрації у сім’ях, які стали внутрішньо переміщеними людьми, значно зросли випадки домашнього насильства. Наприклад, причинами цього стало те, що чоловіки втратили стабільний заробіток і не можуть знайти нового місця праці, внаслідок чого відчувають дуже сильний стрес та впадають в афективні стани.

Керівник аналітичної групи ГО «Європейський діалог» Олександр Софій відзначив: «Проведене в ході проєкту соціологічне дослідження щодо потреб ВПО є унікальним для України по охопленню респондентів для однієї області. Тому воно є корисним для налагодження більш ефективної та адресної допомоги тим, хто цієї допомоги справді потребує».

Менеджер із комунікацій проєкту «Партнерство інституцій громадянського суспільства і органів місцевої влади в інтеграції та адаптації внутрішньо переміщених осіб у територіальних громадах Львівської області» Микола Крат, відзначив, що відбувається своєрідна лінгвістична дискримінація людей, які потрапили не зі своєї волі у важкі життєві обставини. «Чомусь в Україні, як тільки у людини трапляється халепа, вона перетворюється в «особу». Наприклад, «особа з інвалідністю», «внутрішньо переміщена особа». Але ми повинні у кожному і кожній із них бачити насамперед людину. З такими ж правами, з такими ж потребами, як і у всіх інших», – відзначив він.

Під час конференції також обговорювалися питання ефективної гуманітарної політика та допомоги ВПО та вирішення інших актуальних проблем у громадах через співпрацю місцевої влади і організацій громадянського суспільства. Так, начальник відділу соціального захисту населення Бродівської міської ради Ігор Гащак наголосив: «Гуманітарна допомога має бути максимально адресною, і не стосуватися лише представників ВПО. Право на допомогу повинні мати також місцеві мешканці, які опинились у важких життєвих обставинах. Крім того, слід «знімати» ВПО із допомогової голки, коли вони звикають отримувати все задарма і, після адаптаційного періоду, стимулювати їх працевлаштування. А до міжнародних фондів – прохання: надавати допомогу не лише у вигляді харчів та побутових речей, а й у вигляді промислового обладнання, щоб можна було запускати невеликі виробництва та бізнеси і, таким чином, створювати робочі місця».

Ця публікація розроблена ГО «Європейський діалог» в рамках проєкту «Партнерство між громадськими організаціями та органами місцевого самоврядування в інтеграції та адаптації внутрішньо переміщених осіб у територіальні громади Львівської області», що став можливим завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього документу не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.

DSC_0026 DSC_0053 (1) DSC_0062 DSC_0075 DSC_0080 DSC_0085 DSC_0088 DSC_0092 DSC_0100 DSC_0116 DSC_0170 DSC_0176 DSC_0209

DSC_0004 DSC_0023

Коментарі