Координація зусиль щодо захисту прав ВПО на Львівщині

0

Ефективне та всебічне забезпечення прав внутрішньо переміщених осіб, у тому числі і соціально-економічних прав, неможливе без координації зусиль усіх ключових акторів цього процесу. Це стало зрозумілим уже в перші дні повномасштабного вторгнення.

До Львова на залізничний вокзал щодня прибувало понад 60 тисяч ВПО, деколи ця цифра сягала майже 100 тисяч осіб. Тільки впродовж перших трьох місяців вторгнення через Львівщину транзитом проїхало 1,6 млн представників ВПО. Цих людей щонайменше потрібно було зігріти, нагодувати, особливо в умовах хаосу на вокзалах і 30-кілометрових черг на кордоні. Всього за 2022-2023 роки близько 5 млн українців пройшли через Львів. Були періоди, коли тут мешкало більше 2 млн. людей.

У цій ситуації Львівська обласна, згодом – військова адміністрація, а також Львівська міська рада стали центрами прийняття всіх управлінських рішень, координації дуже різнопланових завдань. Для координації зусиль був створений Оперативний штаб. 14 березня у Львові запрацював медіацентр «Україна», завдання якого — уніфікація інформаційної політики оперативного штабу Львівської області на одному майданчику.

Однак, проблеми з координацією залишалися, оскільки у сфері допомоги ВПО та захисту їхніх прав діяло дуже багато акторів, які на початках не координували між собою свої дії. Громади отримували по кілька разів один і той же вид гуманітарної допомоги від різних організацій, натомість не отримували якісь першочергової важливості вантажі. Міжнародні організації і небайдужі люди намагалися всіляко допомагати, але ця допомога була ще не систематизована, важко було вести облік, особливо, коли склад ВПО постійно змінювався – одні виїжджали, інші приїжджали.

У 2022 році у значній кількості територіальних громад були створені Гуманітарні штаби для допомоги ВПО. Вже на початку березня 2022 року у Львівській області розгорнули діяльність гуманітарні штаби (більше 50), як за підтримки влади – регіональних (Львівський центральний волонтерський штаб, Арена Львів), 7-ми районних штабів. Окрім того, низка територіальних громад, громадських, благодійних та церковних організацій забезпечили роботу більше 40 локальних гуманітарних штабів. Ці штаби забезпечували гуманітарною допомогою (житло, харчування, одяг та взуття, миючі засоби тощо) усіх ВПО, у тому числі тих, хто транзитом рухався через область у крани ЄС. Окрім того, у м. Львів оперативно запрацював  Координаційний центр для забезпечення прихистком ВПО, який координував роботу 152 комунальних закладів та 100 громадських/релігійних організацій у Львові, які забезпечували прихисток для ВПО.

Станом на 23 вересня 2023 року на Львівщині мережа гуманітарних штабів значно скоротилася і здійснюється як через міжнародних операторів гуманітарної допомоги, зокрема Міжнародної організації з міграцій, Червоного Хреста та громадських, благодійних і релігійних організацій, комунальних установ і підприємств. У Львівській області було започатковано роботу консультаційно-координаційних центрів. Координаційний центр є консультативно-дорадчим органом при держадміністрації, який утворюється для підтримки та координації надання допомоги населенню, постраждалому внаслідок збройного конфлікту, зокрема ВПО.

На першому засіданні Координаційного центру 24 червня 2023 року були затверджені основні напрямки його роботи, а саме:

  • Програми психологічної допомоги: індивідуальна /групова робота
  • Юридична підтримка
  • Інформація про проживання, роботу, центри перекваліфікації
  • Гуманітарна допомога

До роботи консультаційно-координаційних центрів наразі долучилися 27 партнерів – міжнародних та українських благодійних організацій. У 2022-2023 роках у деяких громадах були створені Ради ВПО, які допомагали інтеграції і роботі органів місцевої влади для забезпечення прав та інтересів ВПО. Вони сприятимуть реалізації регіональної політики щодо ВПО, зокрема, їхній адаптації й інтеграції у приймаючі громади. Серед основних завдань таких рад – сприяння забезпеченню соціального захисту ВПО, їх працевлаштування, забезпечення житлом, надання психосоціальної, медичної та правової допомоги.

У Львівській області створено Консультативну Раду з питань захисту прав внутрішньо переміщених осіб, що розміщені на території Червоноградської міської територіальної громади Львівської області. 7 вересня 2023 року також відбулись перші установчі збори Ради ВПО у Новороздільській та Великомостівській територіальних громадах. Розпочала свою діяльність Ініціативна група зі створення ради ВПО у місті Львів.

“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.

Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю <ім’я автора/партнера> і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Коментарі