Комунікація із ВПО на Львівщині та випадки дискримінації

0

Ми продовжуємо реалізовувати проект «Дотримання соціально-економічних прав ВПО у Львівській області». У рамках нашого дослідження щодо забезпечення соціально-економічних прав ВПО ГО «Європейський діалог» у партнерстві із локальними громадськими організація провів опитування внутрішньо переміщених осіб, що проживають на Львівщині. Всього було опитано 122 представника ВПО у 10 громадах Львівської області.

Звертають на себе увагу відповіді наших респондентів щодо комунікації та отримання ними важливої для ВПО інформації. Попри те, що керівництво громад, неурядові організації зробили чимало для того, аби налагодити ефективну комунікації з ВПО та систему донесення інформації, значна частина опитаних скаржаться на недостатність такої інформації. Зокрема, 7% опитаних відповіли, що у них немає жодної інформації, 20% вважають, що інформації недостатньо, 24% отримують якусь інформацію, але хотіли би отримувати її більше. У сумі це становить 51%.

Такі результати ідуть дещо в дисонанс із результатами глибинних інтерв’ю із представниками громадських організацій та керівництвом органів місцевого самоврядування, які вважають, що проблема із донесенням інформації до ВПО практично вирішена. Проведений нашими аналітиками аналіз дозволяє припустити, що такі відмінності в оцінках пов’язані із тим, що ОГС та ОМС спілкуються переважно із більш активними представниками ВПО, які самі чимось цікавляться, самостійно шукають інформацію. Натомість анкетування самих ВПО дозволило вивчити думку тих представників ВПО, які, так би мовити, живуть у власній бульбашці і самоізолювались від того, що відбувається у громаді. Тому зусилля тих суб’єктів, які намагаються допомогти в інтеграції ВПО та забезпеченні їх соціально-економічних прав мають бути скеровані якраз на цю категорію внутрішньо переміщених осіб з тим, аби спробувати витягнути їх із цієї «бульбашки» і залучити до більш активного життя у громаді. (До речі, найефективнішим інструментом комунікації зарекомендувало себе створення спеціальних груп для ВПО у соціальних мережах. Саме тут отримують інформацію 76% респондентів). Можливо тоді вдасться покращити інший показник, адже 16% респондентів зазначили, що почувають себе у громаді сторонніми, а 14% хотіли би більшої замученості у життя громади.

Також показовим є ще один результат опитування – 31% опитаних відчували на собі випадки дискримінації через статус ВПО, зокрема 2,5% – постійно, 11% – часто, 18% – іноді. Описано 23 ситуації шістнадцятьма респондентами:

  • Мовне питання – 9 опитаних, у тому числі 7 випадків щодо дорослих, 2 – щодо дітей
  • Неприязне, вороже, насторожене ставлення через статус ВПО – 7 респондентів, зокрема 1 респондент вжив слово «ненависть», двоє цитували місцевих мешканців, які казали до ВПО: «через вас почалася війна, ми вас тут не чекали»)
  • Булінг у школі – 3 опитаних
  • Відмова у працевлаштуванні – 2 опитаних
  • Мобінг на роботі (приниження, цькування) – 2 опитаних.

“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.

Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю <ім’я автора/партнера> і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Коментарі