За офіційними даними станом на жовтень 2023 року у Львівській області залишаються проживати 230 тисяч офіційно зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб. Європейський діалог у рамках проекту проекту «Дотримання соціально-економічних прав ВПО у Львівській області» провів серію глибинних інтерв’ю з метою вивчення шляхів покращення забезпечення соціально-економічних прав ВПО на Львівщині.
Попри те, що і державні органи влади, і органи місцевого самоврядування, і міжнародні та українські гуманітарні і благодійні організації доклали і продовжують докладати титанічних зусиль для того, щоб допомогти ВПО, залишається ряд проблемних напрямків у цій сфері.
В першу чергу, варто наголосити на тому, що значна частина із офіційно зареєстрованих 230 тисяч осіб залишаться на Львівщині або надовго, або дуже надовго або назавжди. Причини тому зрозумілі – частина людей немає куди повертатися, бо їхнє житло знищене, частина проживала на окупованих територіях або там, де зараз тривають активні бойові дії. Також фактором є розмінування територій.
Однак є категорія ВПО, які з дуже високою ймовірністю залишаться на Львівщині назавжди і які є найбільш вразливою групою. Це люди з інвалідністю та одинокі люди похилого віку, які є маломобільними, потребують стороннього догляду і не можуть самотужки про себе подбати. Якщо на початках держава виділяє певні кошти на утримання цих людей, через певний час ці видатки повністю лягають на місцевий бюджет. Тому гуманітарним організаціям та усім тим, хто займається благодійсністю, варто звернути увагу саме на цю категорію людей, забезпечити їх необхідним доглядом.
“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.
Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Європейський діалог» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.