У рамках реалізації проекту «Дотримання соціально-економічних прав ВПО у Львівській області» ГО «Європейський діалог» провів ряд фокус-груп, участь у яких брали внутрішньо переміщені особи і місцеві мешканці. Ці фокус-групи проводились у вересні-жовтні 2023 року в різних громадах Львівщини.
Характерним для більшості громад, де проводились такі заходи, стало те, що у 2023 році дуже суттєво скоротилися обсяги гуманітарної допомоги, яка видається благодійними організаціями. У деяких громадах така допомога у 2023 році взагалі не надходила. Також часто допомога благодійних організацій почала фокусуватися більше на психологічній, юридичній, медичній підтримці, а не матеріальній допомозі. Також благодійні організації почали видавати допомогу більш цільово, надаючи перевагу ВПО, які проживають із людьми з інвалідністю, пенсіонерами, або мають багатодітні сім’ї.
Проте під час фокус-груп і ВПО, і місцеві мешканці, наголошують, що потреба у матеріальній допомозі є нагальною попри те, що головні проблеми ВПО – це працевлаштування та житло. Зокрема, залишається потреба у продуктах харчування, засобах гігієни, постелі, побутових речах.
«Ці люди приїхали до нас з однією валізою і документами. Найелементарніші речі їм доводиться купувати, якщо ніхто не допоможе – ложку, виделку, горнятко», – розповіла одна із місцевих жительок, яка прийшла на фокус-групу.
«У 2014 році, коли я тікала від бойових дій, я думала, що приїхала у цю громаду на дуже короткий час. Тому взяла лише одну сумку з речима. Навіть подумати не могла, що залишуся тут на 10 років. Навіть думка не приходила в голову, що у 21 столітті люди не зможуть між собою домовитись і припинити бойові дії. На початках не відомо було, до кого звертатися. Ходила і в соціальну службу, і в Червоний хрест. Поселилась у гуртожиток, не було чим накритися вночі. Курткою, в якій ходила надворі, вночі накривалася. Дівчата допомогли і відвоювали моє право отримувати допомогу, бо вже соромно було ходити по установах і доводити, що я теж ВПО, бо ще у 2014 була змушена покинути домівку», – розповіла свою історію одна із учасниць з числа внутрішньо переміщених людей.
“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.
Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Європейський діалог» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.