Військове вторгнення РФ на територію України, анексія Криму, спровоковане державою-агресором збройне протистояння у південно-східних областях у 2014 році призвели до появи в Україні нового явища – «внутрішньо переміщені особи» (далі – ВПО). На 24 травня 2023 року за даними Міжнародної організації з міграцій в Україні офіційно зареєстровано 5 088 000 ВПО, з яких у Львівській області перебуває 243 тисяч осіб.
Після 24 лютого 2022 року все українське суспільство миттєво відреагували на початок повномасштабної війни, зокрема щодо масової міграції мешканців з територій військових дій. Громадянське суспільство та неурядові організації були основними силами реагування, намагаючись задовольнити гуманітарні потреби. Національні гуманітарні організації та українська влада також швидко відреагували на ситуацію, надаючи допомогу постраждалим громадянам та сприяючи її наданню. Були створені численні урядові інтернет-платформи – для визначення потреб у житлі, підтримки практичних ініціатив із вирішення проблем логістики гуманітарної допомоги, координації початкового практичного реагування, визначення потреб і наявних ресурсів.
Львівська обласна, згодом – військова адміністрація, а також Львівська міська рада стали центрами прийняття всіх управлінських рішень, координації дуже різнопланових завдань, зокрема допомоги ВПО, організації перетину державного кордону з Польщею, координації отримання з-за кордону та розподілу між областями гуманітарної допомоги.
Спільними зусиллями, спрямованими на покриття найбільш нагальних гуманітарних потреб ВПО у містах та громадах Львівщини регіональні та місцеві органи влади, представники бізнесу, НУО та волонтери створили гуманітарні штаби, пункти допомоги ВПО.
З початком ескалації війни спостерігалося активне зростання підтримки з боку урядів та міжнародних гуманітарних донорів у всьому світі, що дозволило гуманітарним організаціям в Україні швидко розширити свою присутність і діяльність в Україні. До кінця 2022 року гуманітарні організації України отримали приблизно 3,8 млрд дол.США,.
Пропоноване дослідження, яке здійснюється на території 4-х областей України, а саме: Вінницькій, Дніпропетровській, Львівській та Одеській має на меті дослідження підтримки ВПО та захисту їх прав станом на листопад 2023 року з боку органів влади різних рівнів, міжнародних, національних, регіональних та місцевих гуманітарних організацій, а також існуючих викликів у забезпеченні соціально-економічних прав ВПО в регіонах їх проживання.
“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.
Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО “Європейськй діалог” і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.
Детально читайте тут:
Завантажити (PDF, 1.6MB) 1.-Analitichniy-zvit-kartuvannya1