У ході реалізації проекту «Дотримання соціально-економічних прав ВПО у Львівській області» Го Європейський діалог провів низку зустрічей із представниками внутрішньо переміщених осіб у Львівській області. Які висновки можна зробити із почутого?
Обсяги гуманітарної допомоги у 2023 році для ВПО на Львівщині дуже суттєво скоротилися. Проте значна частина ВПО і надалі потребує допомоги із продуктами харчування, засобами гігієни, фінансовою підтримкою, ліками.
Також важливими є проведення інтеграційних та культурних заходів із залученням ВПО і місцевих мешканців. Такі заходи продемонстрували ефективність в адаптації та соціалізації ВПО, допомогли знизити рівень конфліктності у громадах.
Частина ВПО зіштовхується із тими чи іншими юридичними труднощами, які стосуються майнових прав, переоформлення документів. Виникають проблеми із документами, оформленими російською мовою.
Болючою проблемою для ВПО є працевлаштування, особливо у невеликих населених пунктах. Мова не лише про те, що самих вакансій не так багато, а ще й трапляються випадки дискримінації на ринку праці, коли ВПО не хочуть наймати. Однією із причин такого явище є побоювання роботодавців, що найнята ВПО у будь-який момент може зібрати речі і виїхати із громади.
Конфлікти між ВПО та місцевими мешканцями на мовному ґрунті та через статус ВПО трапляються часто. Але загалом ВПО відзначають, що місцеве населення активно їм допомагає.
“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.
Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Європейський діалог» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.