ГО «Європейський діалог» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» реалізує проєкт «Посилення рівня залучення громадян та впливу громадянського суспільства», щоб визначити рівень залучення громадян до прийняття рішень у 30 партнерських громадах у Львівській, Житомирській, Закарпатській областях та підвищити рівень залучення громадян і громадської активності в громаді.
Для досягнення цих цілей, наша аналітична група працює над розробкою Методології аналізу участі громадян у прийнятті рішень у соціально-економічному житті територіальних . Для цього здійснюємо аналіз існуючих на сьогодні досліджень щодо методологій оцінки громадської участі. Зокрема, це «Кодекс рекомендованих норм громадянської участі у процесі прийняття рішень», розроблений в 2009 році Конференцією міжнародних неурядових організацій Ради Європи, Посібник «Система оцінювання стану демократії на місцевому рівні», розроблений Міжнародним інститутом демократії та сприяння виборам (IDEA), методики розроблені в рамках Проєкту USAID «Підвищення ефективності роботи і підзвітності органів місцевого самоврядування» (ГОВЕРЛА), Програми USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) та інші. Розробка нової універсальної методології та шкали критеріїв оцінювання громадянської участі дасть можливість провести анкетування представників органів місцевого самоврядування та організацій громадянського суспільства, зібрана інформація буде уточнена під час серії інтерв’ю та стане разом із результатами інтерв’ю, результатами аналізу документів, інформаційних ресурсів громад основою для відбору 12 громад із початкових 30 для подальшої реалізації заходів нашого проєкту.
Поки триває ця робота, розгляньмо детальніше, що включає в себе демократія та що таке громадська участь, адже саме рівень залученості громадян ми аналізуватимемо у нашому дослідженні.
В сучасній політичній науці виділяються 4 ключові елементи демократії: 1) політична система, яка передбачає обрання та зміну влади через вільні й чесні вибори; 2) активна участь людей як громадян у політиці та громадському житті; 3) захист прав людини для всіх громадян; 4) верховенство права, за якого права і процедури застосовуються однаково для всіх громадян.
Громадянська участь є необхідною умовою існування демократії і є однією із 4-х складових поняття «демократії». При відсутності належного громадського контролю представницька демократія насправді нічим не відрізняється від авторитарних режимів, крім наявності періодичних виборів . Підвищення рівня невдоволення громадян внутрішньою політикою власних країн, змусило держави зі сталою демократією шукати варіанти відповіді на проблему.
Такою відповіддю стало розширення можливостей громадянської участі в прийнятті політичних рішень, зокрема через модель дорадчої (деліберативної) демократії, яка пропонує механізми активної участі громадян в обговоренні важливих політичних питань у період між виборами.
Дорадча демократія, у свою чергу тісно пов’язана з партисипаторною (учасницькою) демократією. Обидві моделі багато в чому схожі між собою в тому, що є формами правління, за якої вільні і рівні громадяни обґрунтовують рішення, надаючи один одному аргументи для досягнення зважених висновків, які мають бути в основі рішеннь органів влади.
Неурядові організації (НУО) становлять найважливішу складову процесу участі у відкритому, демократичному суспільстві завдяки залученню великої кількості осіб. Той факт, що багато хто з цих осіб також є виборцями, підкреслює додатковий зв’язок з представницькою демократією.
Можливості громадянської участі передбачають прямий вплив громадян на прийняття рішень. НУО становлять найважливішу складову процесу участі у відкритому, демократичному суспільстві. НУО мають унікальну довіру своїх членів і суспільства в цілому в озвучуванні проблем, представленні їхніх інтересів та залученні до участі у процесах, а також можуть принести у процес прийняття рішень знання і незалежну експертизу, забезпечуючи тим самим вирішальний внесок у розробку .
Отже дослідження рівня громадянської участі є важливим елементом посилення місцевої демократії, налагодження партнерства між місцевою владою та громадянським суспільством, і, як результат, покращення рівня життя у громадах.
Ця публікація створена ГО «Європейський діалог» в рамках проєкту «Посилення залученості громадян і впливу громадянського суспільства» та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цього проєкту/заходу/публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США».