Дослідження громадської активності та ініціативності внутрішньо переміщених осіб у громадах західної частини України, яке проводилося експертом Європейського діалогу Наталією Морозюк, свідчить про схвальне ставлення громад Львівської області до довгострокової інтеграції ВПО. Переважна більшість, 91 %, опитаних представників громадських організацій у вересні – листопаді 2023 р. позитивно відноситься, при цьому 39 % взагалі не мають жодних застережень. Негативно налаштовані лише 5 %, все одно – 4 % опитаних.
На думку респондентів, найбільшими позитивними змінами для громади є згуртування та громадська мобілізація, збільшення кількості місцевих мешканців, які долучилися до волонтерської діяльності, формування почуття співпереживання та більш толерантного ставлення до іншості ВПО; комунікація, обмін традиціями, культурою між представниками західних, східних і південних регіонів України, руйнування негативних стереотипів, можливість познайомитись з новими людьми з іншими цінностями, поява нових дружніх стосунків з цікавими людьми. На думку місцевих громадських організацій у результаті тісного спілкування з ВПО місцеві жителі більш дізнаються про реальну історію різних регіонів.
Планують залишитися в громаді, трохи більше третина опитаних нами ВПО Це переважно ті, в яких знищене житло, або які виїхали ще у 2014 р. Кількість людей, які невизначилися, є порівняно з початком повномасштабної війни невисокою – у межах 15 %. Серед причин залишитися називають щирих добрих людей, природу, гарні містечка, проте ВПО усвідомлюють складність у пошуку роботи. Більша частина сподівається повернутися після деокупації їх населених пунктів, а з прикордонних територій після закінчення війни.
Це дослідження проводиться за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. Зміст публікації не обов’язково відображає погляди ІСАР Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.