Стратегічне планування охоплює все більше громад України. Державна та регіональна політика, а також реалії сьогодення, підштовхують ті із громад, які ще не розробили власні стратегії розвитку, розпочинати даний процес.
Але тут варто пам’ятати кілька аксіом. По-перше, ми розробляємо не просто стратегії, а стратегії сталого розвитку, що означає зрівноважений розвиток економіки, соціальної сфери та екології. Тут не може бути жодних надмірних кренів у той чи інший бік. Адже супер-розвинута економіка нікому не буде потрібна, якщо у громаді буде повністю знищена екологія, величезна мережа закладів освіти, культури і медицини не зможе існувати без податкових надходжень від розвитку економіки.
Друга аксіома – те, що ми записали у документі Стратегії, доведеться комусь виконувати. Або принаймні звітувати публічно про причини невиконання. Тому проєкти, записані у стратегії, повинні бути осмисленими та реалістичними.
Гарний приклад дотримання обидвох аксіом – Солонківська громада Львівської області. Представники ГО «Європейський діалог» працювали разом із Солонківською ТГ над їх Стратегію розвитку у 2019 році. Але завдяки проєкту «Екологічна політика Солонківської громади», який «Європейський діалог» реалізовує у 2020-2021 роках завдяки фінансовій і не тільки фінансовій підтримці Міжнародного Фонду «Відродження» та Представництва Європейського Союзу в Україні, експерти організації переконалися, наскільки важливе дотримання двох вище описаних аксіом.
По-перше, у Стратегії значну увагу було приділено екологічним питанням, а завдяки МФВ «Відродження» та Представництву Європейського Союзу в Україні екологічна складова була суттєво посилена в актуалізованій версії Стратегії, а також була здійснена стратегічна екологічна оцінка діючої Стратегії.
При цьому було дотримано і другої аксіоми, оскільки те, що записано у Стратегії, реально виконується. Зокрема, дуже важливим питанням для громади було вирішення проблеми із каналізацією та очисними спорудами, що дозволить значно покращити екологічну ситуацію, в першу чергу, чистоту водойм та ґрунтів. Тому управлінці із виконавчого апарату на чолі з головою постійно впродовж реалізації стратегії подають проєкти на усі можливі грантові конкурси, у тому числі державні та обласні. Так, у 2021 році, вдалося отримати чергових 2,5 млн грн із обласного бюджету для продовження реалізації цієї амбітної мети. Зрозуміло, що вирішення проблеми каналізування а очисних споруд – це питання не одного десятка мільйонів, але якщо громада обрала якийсь стратегічний напрямок, який є реалістичним, і продовжує шукати шляхи та можливості для його реалізації, успіх рано чи пізно прийде.
Тому досвід Солонківської громади у розробці та впровадженні Стратегії сталого розвитку може бути корисним для тих громад, які лише починають працювати над створенням власних стратегій.