Як ми уже зазначали, ГО «Європейський діалог» спільно із партнерами з локальних громадських організацій у рамках проекту «Дотримання соціально-економічних прав ВПО у Львівській області» провели опитування 122 представників ВПО у 10-ти громадах Львівщини.
Аналізуючи результати опитування, варто зупинитись на економічному становищі внутрішньо переміщених осіб у Львівській області. Так, наприклад, 66% опитаних живуть на місячний дохід менше 6 тисяч гривень (сукупний дохід усіх членів сім’ї, які проживають разом), з них 21% живе на суму менше 3 тисяч гривень на місяць. При цьому 42% мають вищу освіту, 45% – середню спеціальну. Тобто ці люди мають достатньо високий освітний потенціал. Лише 2,5% отримують сукупний дохід понад 20 тисяч гривень, і лише 1,5% – понад 50 тисяч. При цьому 35% опитаних зазначили, що їхнє житло було зруйноване внаслідок бойових дій.
Серед опитаних ВПО 93% отримують ту чи іншу допомогу, у тому числі 74% – продукти харчування, 62% – гроші, 51% – одяг.48% респондентів не задоволені своїм матеріальним становищем, лише 12% – задоволені. Серед першочергових потреб, які б опитані хотіли отримати від гуманітарних організацій, вони назвали фінансову підтримку, житло і їжу.
Економічно активними назвали себе 37% опитаних, з них 29% є найманими працівниками, 7% – фрілансерами або само зайнятими, 1% – підприємцями. Натомість 58% живе на соціальну допомогу: 29% – пенсіонери, 16% – безробітні, 8% у декретній відпустці, 3% – студенти, 1% доглядає за людиною з інвалідністю. На новому місці працевлаштувалися лише 30% опитаних, із них лише 8% зверталися у службу зайнятості. В той же час, лише 17% опитаних зазначили, що перебувають в активному пошуку роботи. Відповідаючи на інше запитання, 15% респондентів зазначили, що хотіли би пройти перекваліфікацію, а 20% – відвідувати навчання, курси тощо. Лише 3,6% опитаних зазначили, що потребують допомоги у заснуванні власного бізнесу.
Таким чином, можна констатувати, що значна частина ВПО на Львівщині проживає за межею бідності, потребує фінансової підтримки, житла, продуктів харчування, одягу. Водночас, більшість ВПО не є економічно активними, значна частина не намагається власноруч собі зарадити і навіть не шукає можливості працевлаштування, очікуючи на сторонню матеріальну допомогу. Саме вирішення цих взаємопов’язаних проблем має стати запорукою дотримання соціально-економічних прав ВПО.
“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.
Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю <ім’я автора/партнера> і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.