Саме цій темі була присвячена одна з панельних дискусій ІІ Міжнародного Форуму місцевого розвитку, який відбувся протягом 23-25 червня 2017 року у м. Трускавець. Ця дискусія мала на меті продемонструвати, як зовнішні, так і національні та місцеві фінансові інструменти, підтримки місцевого та регіонального розвитку, доступні для органів місцевого самоврядування та їхніх комунальних закладів і установ. Модератором цієї панельної дискусії виступив керівник аналітичної групи громадської організації “Європейський діалог” Олександр Софій.
Участь у ній взяв перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України В’ячеслав Негода. Він розповів, що у 2014 році на реалізацію регіональних проектів у Державному бюджеті було передбачено лише 500 млн гривень. “Цьогоріч ми маємо у Державній скарбниці вже 9 млрд. гривень. З цього часу ресурси виросли практично у 18 разів, це при тому, що у нас іде війна, втрачено знану частину економіки (і Крим, і Донбас), разом з тим політика нового уряду полягає у тому, що регіональний розвиток – це є основа розвитку всієї країни”, – В’ячеслав Негода.
У свою чергу депутат Сейму Республіки Польща Марія Зуба відзначила: “Я від початку спостерігаю за темпами. Як сусід – я пишаюся вашими результатами. Труднощі будуть, але є люди, які ці труднощі зголошуються долати”.
Представники польської делегації також охоче поділилися здобутками в екологічній сфері та принципами фінансування охорони довкілля. “Ми відкриті до обміну досвідом”, – наголосив директор Національного фонду охорони довкілля та водних ресурсів Республіки Польща Казімєж Куйда.
Про гранти неурядових організацій говорила віце-маршалок Мазовецького воєводства Республіки Польща Єва Ожеловська. Вона зокрема розповіла, скільки грошей отримують місцеві громади для того, щоб могли загосподарювати свою територію.
“Впродовж дев’яти років впровадження проекту в Львівській області користь від впровадження ініціатив, які є в проекті, отримало більше 45 тисяч осіб у містах, селах, селищах і т.д. Громади реалізували більше 202 мікропроектів, бюджет яких перевищує 40 млн. грн.”, – зазначив координатор обласного ресурсного центру громад Проекту МРГ Ігор Назар.
Також голова Самбірської районної ради Віталій Кімак додав: “Завдяки інструментам місцевого розвитку за два роки ми реалізували проектів більше, ніж за 25 років незалежності України. Це і в кількісному вимірі, і в вимірі коштів”.
“Час, коли хтось прийде і вирішить всі проблеми конкретної громади – позаду. Наш обов’язок як Львівської обласної ради – дати місцевим громадам стимул та допомогу, які підштовхнуть їх до власного розвитку”, – про це заявив заступник голови Львівської обласної ради Володимир Гірняк. “Щороку в області затверджується низка програм. Це так звані “розвиткові програми”, кошти на реалізацію яких розподіляються за певним встановленим порядком і передбачають обов’язкове залучення власних коштів місцевих громад”, – зазначив Володимир Гірняк. Серед найбільших проектів він виокремив – Конкурс мікропроектів, “Спортивний майданчик”; “Енергозбереження для населення”; “Питна вода”; “Зовнішнє освітлення”. Детальніше заступник голови облради зупинився на програмі проведення обласного конкурсу мікропроектів місцевого розвитку. “На сьогодні ця програма – одна із найуспішніших і є яскравим прикладом співпраці влади і громади. У 2016 році ми отримали рекордну кількість заявок на участь в конкурсі – 1429 місцевих ініціатив. Львівська обласна рада виділила на бюджет програми до 54 млн. грн. Враховуючи успіх програми та високу активність громад, в бюджеті на 2017 рік передбачили уже 70 млн грн. Цьогоріч переможцями конкурсу стало 619 ініціатив”, – наголосив Володимир Гірняк та додав – досвід цієї програми починають переймати інші області України.
Фото та матеріали прес-служби Львівської обласної ради.