В ході нашого дослідження щодо шляхів покращення забезпечення соціально-економічних прав внутрішньо переміщених осіб у Львівській області, яке ГО «Європейський діалог» проводить у рамках проекту «Дотримання соціально-економічних прав ВПО у Львівській області» ми вже аналізували державну та регіональну політику у даній сфері. Тепер треба зупинитись на питанні, хто відповідає за допомогу ВПО на регіональному рівні.
У питаннях допомоги ВПО, зокрема щодо гуманітарної допомоги, обласна військова адміністрація є ключовою ланкою централізованого узагальнення потреб та розподілу допомоги в межах області – спільно з районними держадміністраціями та органами місцевого самоврядування.
У перші дні повномасштабного вторгнення Львівщина перетворилась на всеукраїнський гуманітарний та транспортний хаб для всієї України. У цій ситуації Львівська обласна, згодом – військова адміністрація, а також Львівська міська рада стали центрами прийняття всіх управлінських рішень, координації дуже різнопланових завдань, зокрема допомоги ВПО, організації перетину державного кордону з Польщею, координації отримання з-за кордону та розподілу між областями гуманітарної допомоги, організації релокації бізнесу з інших регіонів України. Впродовж 2022 року вдалося розподілити функції щодо допомоги ВПО між відповідними структурними підрозділами Львівської ОВА.
Окрім Львівської ОВА на території Львівської області суб’єктами надання допомоги ВПО виступають регіональні представництва центральних органів виконавчої влади, які провадять політику підтримки ВПО своїх відомств, зокрема Львівський обласний центр зайнятості.
Також у Львівській області активно діють регіональні відділення/представництва міжнародних організацій, зокрема Львівське регіональне представництво Міжнародної Організації Міграції та організації громадянського суспільства в рамках грантових пооєктів від міжнародних організацій.
Для підвищення ефективності допомоги ВПО ключові суб’єкти надання допомоги ВПО намагаються координувати свої дії на рівні регіону, укладаючи відповідні меморандуми та проведення спільних засідань.
“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.
Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю <ім’я автора/партнера> і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.