Підбиваємо проміжні підсумки 2024 року щодо реалізації проєкту «Посилення рівня залучення громадян та впливу громадянського суспільства», що втілює ГО «Європейський діалог» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» у 12 громадах Житомирської, Закарпатської та Львівської областей.
На початковому етапі проєкту наша команда аналітиків розробила Методологію оцінки громадянської участі у прийнятті політичних рішень на рівні територіальних громад, на основі якої було проведено масштабне аналітичне дослідження (Аналітичний звіт за результатами дослідження громадянської участі у прийнятті політичних рішень у 30-ти територіальних громадах Житомирської, Закарпатської та Львівської областей).
До проведення дослідження долучилося 30 партнерських громад. Дослідження складалося із кількох етапів:
- Вступні ознайомчі онлайн та офлайн зустрічі із представниками органів місцевого самоврядування та організацій громадянського суспільства у 30 громадах.
- Розробка та заповнення анкет окремо представниками органів місцевого самоврядування та організацій громадянського суспільства.
- Контент-аналіз офіційних сайтів та сторінок у соціальних мережах органів місцевого самоврядування та організацій громадянського суспільства.
- Аналіз офіційних документів, опублікованих у відкритому доступі – рішення, проєкти рішень, розпорядження, стратегії, програми, статути, регламенти, положення, порядки тощо.
- Групові інтерв’ю з представниками органів місцевого самоврядування та організацій громадянського суспільства, під час яких було уточнено результати анкетування.
- Розробка висновків та рекомендацій щодо механізмів підвищення рівня громадянської участі у кожній із 30 громад на основі зібраної та проаналізованої інформації.
У ході дослідження було проведено 30 вступних ознайомчих зустрічей, до яких долучилися спільно представники ОМС та ОГС у 30 громадах – загалом 232 учасники та учасниці. Представники усіх 30 органів місцевого самоврядування заповнили анкети, представники ОГС заповнили 50 анкет.
Далі на основі спеціально розроблених критеріїв до подальшої участі у проєкті було відібрано 12 громад – по чотири у кожній із областей. У цих громадах були створені робочі групи з представників органів місцевого самоврядування, громадських організацій та активних мешканців і мешканок, які розробляли Плани залучення громадян – програмні документи, кожен із яких передбачає проведення цілого ряду заходів, зокрема адвокаційного характеру, які повинні привести до реальних змін у громадах та відчутно посилити рівень залучення мешканців та мешканок до прийняття рішень. Для посилення компетенцій учасників робочих груп також проведена ціла серія тренінгів щодо інструментів посилення громадянської участі, підвищення участі жінок у прийнятті рішень, психо-емоційної підтримки жінок-лідерок.
Плани залучення громадян перебувають на завершальній стадії підготовки, один із них уже затверджений. У лютому-березні 2025 року плануємо реалізувати по три заходи з цих Планів у кожній із 12 громад, провести у кожній області візити із обміну досвідом та підбити підсумки проєкту під час завершальної конференції у Львові.
Ця публікація створена ГО «Європейський діалог» у рамках проєкту «Посилення залученості громадян і впливу громадянського суспільства» та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.