Права ВПО: дві категорії внутрішньо переміщених осіб, про яких «забувають»

0

Після повномасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року в Україні різко зросла кількість внутрішньо переміщених осіб. Упродовж невеликого проміжку часу ВПО стали мільйони українців. Однак є дві категорії людей, які дещо випадають із уваги волонтерів, благодійних організацій, органів влади.

Перша категорія – це люди, які стали внутрішньо переміщеними людьми ще до 24 лютого 2022 року. Таких людей на Львівщині проживає чимало, вони почали тут оселятися, починаючи з 2014 року. Спочатку думали, що тимчасово, а виявилося – на роки. Але вони дещо випали з поля зору тих, хто намагається допомагати ВПО, а також зіштовхуються з юридичними колізіями. Наприклад, щодо права дітей на статус дитини війни. Трапляються випадки, коли гуманітарну допомогу можуть отримати лише ті ВПО, які отримали цей статус внаслідок повномасштабного вторгнення, а не внаслідок першої хвилі агресії у 2014 року.

Друга категорія людей – це зовнішньо переміщені особи, тобто ті громадяни України, які були вимішені виїхати закордон внаслідок повномасштабних бойових дій. Вони, з одного боку, теж мають свої проблеми і потреби. Так, матеріальною допомогою намагаються опікуватися приймаюча сторона. Але залишаються інші потреби – психологічна, юридична, соціальна підтримка. З другого боку, ці люди залишаються громадянами України і частина із них планує повернутися в Україну. Це означає, що їх потрібно підготувати до цього повернення. Адже країна зміниться, зміняться умови, ринок праці. Значній частині таких людей потрібні мовні курси, підвищення кваліфікації або перекваліфікація. Із всім цим можна допомагати в онлайн режимі. Зрозуміло, що ресурси держави зараз дуже обмежені, тому приділяти увагу саме цим категоріям українців могли б гуманітарні і благодійні організації.

“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.

Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Європейський діалог»  і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Коментарі