Релокований бізнес у Львові: проблеми та виклики

0

З початком повномасштабного вторгнення терени західних областей України стали прилистком не лише для мільйонів внутрішньо переміщених осіб, але і для релокованого бізнесу.

Європейський діалог у рамках проекту проекту  «Дотримання соціально-економічних прав ВПО у Львівській області» провів серію глибинних інтерв’ю, у тому числі і з представниками релокованого бізнесу. Які основні висновки можна зробити на основі цих бесід.

  1. Для релокованого у Львів бізнесу найголовнішим викликом стає пошук приміщення. Додаткових труднощів завдає те, що невеликий бізнес раніше часто працював у власних приміщеннях, а на новому місці доводиться орендувати, що збільшує витрати.
  2. Релокованому бізнесу надає фінансову та інші підтримку як обласна, так і міська влада, даючи можливість здійснювати ремонт, встановлювати нове обладнання тощо.
  3. Після запуску бізнесу дуже суттєвим викликом стає пошук працівників. Враховуючи ситуацію в країні та високу конкуренцію, підприємці не завжди можуть запропонувати конкурентну зарплату.
  4. Релокований бізнес потрапляє в умови жорсткої конкуренції на ринку, тому потрібно шукати власні ніші.
  5. У релокації бізнесу до більш безпечних областей на безкоштовній основі допомагає Укрзалізниця відповідно державної програми, щоб перевозити габаритне обладнання, матеріали тощо.
  6. Місцеві адміністрації активно йдуть на зустріч релокованому бізнесу, пропонують локації, надають всебічну інформаційну підтримку, виділяють фінансові гранти.
  7. Серед найбільших потреб та викликів, які постають перед релокованим бізнесом, можна назвати пошук додаткового фінансування на закупівлю обладнання та поповнення обігових коштів.
  8. Бізнес потребує державної підтримки у нинішніх умовах – зниження податкового навантаження, сприяння у виході на європейські ринки збуту.
  9. ВПО працевлаштовуються на релоковані підприємства (принаймні, це стосується підприємств наших співрозмовників) на тих же умовах, що і місцеві мешканці. До них немає ні привілеїв, ні упередження, роботодавці дивляться на фаховість кожної конкретної людини.

 

“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.

Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Європейський діалог»  і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Коментарі