Аналітичне дослідження громадянської участі у прийнятті політичних рішень на рівні територіальних громад

0

Громадська організація «Європейський діалог» реалізує проєкт «Посилення рівня залучення громадян та впливу громадянського суспільства» за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Цілі цього проєкту:

  • Визначити рівень залучення громадян до процесу прийняття рішень на прикладі 30 територіальних громад у Львівській, Житомирській та Закарпатській областях.
  • Підвищити рівень залучення громадян та громадської активності у цих територіальних громадах.

Для досягнення першої цілі проєкту була розроблена Методологія оцінки громадянської участі у прийнятті політичних рішень на рівні територіальних громад (МОГУ). Своєю чергою, для розробки МОГУ було проведено аналітичне дослідження наявних на сьогодні методологій, методик, інструментів та способів оцінювання рівня громадянської участі як в Україні, так і закордоном, яке ми пропонуємо вашій увазі.

При проведенні пропонованого аналітичного дослідження важливим елементом стала розробка технічного завдання на дослідження спільними зусиллями експертів ГО «Європейський діалог» та консультантів Проєкту USAID «ГОВЕРЛА». Згідно з технічним завданням ключовими вимогами стало таке:

  • розробити Методологію оцінки участі громадян (громадянської участі) у прийнятті політичних рішень на рівні територіальних громад. У пропонованій методології планувалося поєднати наявні ключові елементи демократичного врядування, зокрема методики, інструменти та способи оцінювання рівня участі громадян при прийнятті політичних рішень, викладені у відповідних дослідженнях;
  • розробити критерії базової порівняльної оцінки рівня залучення громадян у територіальних громадах.

Технічним завданням також обумовлювався перелік складових громадянської участі, які необхідно дослідити:

а) регламентація інструментів місцевої демократії у місцевих нормативних актах;

б) практика використання інструментів демократії участі, зокрема: загальні збори громадян, громадські слухання, громадські консультації, місцеві ініціативи, звернення громадян, електронні петиції, громадська експертиза;

в) робота дорадчих органів (громадських рад, робочих груп, громадських комітетів тощо);

г) робота громадських організацій та різноманітних форм самоорганізації населення.

Особливу увагу мало бути приділено інтеграції в життя громади груп громадян, які потребують особливої уваги, зокрема внутрішньо переміщених осіб (ВПО), жінок, людей з інвалідністю та соціально незахищених громадян.

Для дослідження використовувався широкий спектр відкритих джерел інформації у сферах демократії, громадянського суспільства, місцевого самоврядування тощо. Зважаючи на  значний обсяг матеріалів, увага концентрувалася на джерелах, прямо чи опосередковано пов’язаних із питанням «громадянська участь». З огляду на статус документів, до уваги брались такі нормативно-правові документи: на міжнародному рівні – документи Ради Європи та відповідні програми USAID; на національному та місцевому рівні – закони України та підзаконні нормативно-правові акти, зокрема, статути територіальних громад, регламенти, місцеві бюджети, положення, програми тощо.

Однак найбільша увага була приділена аналітичним дослідженням щодо методологій, методик та інструментів громадянської участі, а також методичних посібників та підручників для поглибленого аналізу окремих понять. Важливим джерелом інформації виступали збірники кращих практик українських органів місцевого самоврядування (ОМС) та неурядових організацій (НУО) в питаннях демократичного урядування та використання інструментів залучення громадян до публічного управління з особливою увагою до практик залучення груп громадян, які потребують особливої уваги, зокрема ВПО, жінок, людей з інвалідністю та соціально незахищених громадян.

Важливо відзначити, що для поглибленого аналізу окремих питань щодо залучення НУО та громадян до публічного управління, якісними джерелами інформації виступали не тільки аналітичні дослідження, але й первинні документи, наприклад, анкетування представників органів місцевого самоврядування, неурядових організацій та громадян; зміст нормативно-правових актів; описи та умови грантових конкурсів міжнародних програм за пріоритетом «Громадянська участь».

 

Ця публікація створена ГО «Європейський діалог» у рамках проєкту «Посилення залученості громадян і впливу громадянського суспільства» та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.

 

Завантажити (PDF, 2.7MB)  Analitichne-doslidzhennya

Коментарі