Європейський діалог у рамках проекту проекту «Дотримання соціально-економічних прав ВПО у Львівській області» провів серію глибинних інтерв’ю. Серед наших співрозмовників були і представники бізнесу, зокрема й релокованого із зони бойових дій.
Представники даної сфери наголошують, що в нинішніх умов працювати стало дуже складно, оскільки обмежилися ринки збуту (в першу чергу, це стосується підприємців-експортерів, які через морську блокаду та обстріли суттєво обмежились у доступі на зовнішні ринки) та брак обігових коштів. Підприємці наголошують, що будь-яка, навіть незначна фінансова підтримка з боку держави чи міжнародних фондів стає їм у нагоді, адже дозволяє закупити обладнання, здійснити необхідні ремонти тощо.
Підтримка бізнесу важлива і з точки зору дотримання соціально-економічних прав внутрішньо переміщених осіб, адже бізнес – це не лише податки, а й робочі місця. Економічна незалежність ВПО стає вагомим фактором у їх адаптації в нових громадах. А праця у колективі дозволяє розширити коло спілкування та пришвидшити соціалізацію представників ВПО. Тому підтримка місцевого бізнесу у тому числі стає вагомим фактором допомоги внутрішньо переміщеним особам на Львівщині.
З другого боку, важливою є адаптація ВПО до нових умов на ринку праці. З об’єктивних причин багато хто із них не може знайти роботу за своїм фахом, адже структура економіки Львівщини значно відрізняється від економічних умов східних та південних областей України. Тому важливо стимулювати та всіляко підтримувати ВПО у тому, щоб вони мали можливість отримати новий фах, пройти курси перекваліфікації. В результаті внутрішньо переміщені особи повинні стати повноцінними членами місцевої спільноти, самозарядними суб’єктами соціально-економічних відносин.
“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.
Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Європейський діалог» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.