ГО «Європейський діалог» у ході реалізації проекту «Дотримання соціально-економічних прав ВПО у Львівській області» провів серію глибинних інтерв’ю, фокус-груп та соціологічне опитування. Проведене дослідження дало змогу виявити ряд проблем.
Однією із таких проблем, що стає на заваді соціалізації та адаптації ВПО на Львівщині є конфліктні ситуації. Найчастіше причиною конфліктів стає мовне питання. «Я приїхала з Курахово. Для частини мешканців Львівщини ми усі москалі, москалихи, у нас питають, чому ми сюди приїхали, чому не знаємо мову», – розповіла під час однієї із фокус-груп представниця ВПО з Донеччини.
Також внутрішньо переміщені особи скаржаться на випадки упередженого ставлення до них саме через статус ВПО. Кажуть, що доводилось чути висловлювання на зразок: «понаїхали», «через вас війна почалась», «ви безбожники, до церкви не ходите».
Місцеві мешканці, з якими довелось поспілкуватись, також пояснюють, що невелика частина ВПО, яка проживає у їхніх громадах, має шкідливі звички (залежність від алкоголю, наркотичних речовин) і напівкримінальний світогляд. І хоча таких осіб у порівнянні із загальною кількістю ВПО є небагато вони, з одного боку, складають негативне враження про ВПО загалом, з другого боку, здійснюють негативний вплив на місцеве населення.
Інша категорія ВПО, яка теж викликає роздратування у місцевого населення, – це люди, які вважають, що місцеві мешканці їм щось винні, оскільки менше постраждали від війни. Ця категорія ВПО звикла до гуманітарної допомоги і виплат від держави, і менш активно проявляє себе і на ринку праці і в соціальному житті.
Ще один фактор напруги – невдоволення місцевих мешканців тим, що кошти місцевого бюджету довелось перерозподілити на користь соціальної підтримки ВПО.
І хоча конфлікти та суперечки між місцевими мешканцями та представниками ВПО, за словами наших співрозмовників, не носять системного характеру (більше того, ВПО у переважній більшості дуже вдячні за теплий прийом і всебічну допомогу місцевих мешканців) проблема таки існує і її треба вирішити. Першопричиною більшості конфлікти ситуацій є внутрішнє відчуття небезпеки як у місцевих мешканців, так і ВПО. Це відчуття є природним для людини, але якщо його не вдалося подолати на початках, то, можливо, слід залучити спеціальних медіаторів, які спеціалізуються на подоланні та вирішенні конфліктних ситуацій.
“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.
Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Європейський діалог» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.