Продовжуємо наш цикл коротких інтерв’ю із керівниками тих закладів, в яких ми ремонтуємо об’єкти в рамках проєкту “Гідні та екологічні умови проживання для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які проживають у Червоноградському вугільному мікрорегіоні”.
Про мету, ціль і філософію цього проєкту нам вже розповіли директор департаменту економічної політики Львівської обласної військової адміністрації Степан Куйбіда та керівник проєкту ГО “Європейський діалог” Олександр Софій.
Сьогодні ми поспілкуємось із Оксаною Гречаник, директоркою Добротвірського професійного ліцею, де ми в рамках нашого проєкту будемо ремонтувати гуртожиток. До речі, про обсяги робіт, які ми там плануємо виконати, ви можете прочитати, перейшовши за цим посиланням.
Пані Оксано, чому саме Ваш об’єктпотрапив до проєкту “Гідні та екологічні умови проживання для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які проживають у Червоноградському вугільному мікрорегіоні”?
Через постійні ракетні обстріли суттєвих руйнувань зазнала Добротвірська ТЕС. Це електростанція, яка є основним джерелом теплової енергії для опалення та гарячого водопостачання всієї громади. Повноцінний запуск опалювального сезону 2024/2025 в Добротворі під великою загрозою, тому вже зараз напрацьовуються можливі шляхи вирішення цієї проблеми.
Одним із них є забезпечення комплексної термомодернізації будівель житлової та соціальної інфраструктури. Гуртожиток Добротвірського професійного ліцею – один із таких закладів.
З початку повномасштабного вторгнення тут знайшли прихисток близько 100 внутрішньо переміщених осіб. Умови проживання у ньому не відповідали мінімальним вимогам комфорту та безпеки. У 2023 році за рахунок коштів обласного бюджету було відремонтовано 3 поверхи будівлі: замінено інженерні мережі, проведено внутрішні оздоблювальні роботи. Облаштовано 40 житлових кімнат, санвузли, душові, кухні, сходові клітки для проживання внутрішньо переміщених осіб та здобувачів освіти.
З метою забезпечення комплексної термомодернізації будівлі Львівською обласною військовою адміністрацією, а саме департаментом економічної політики, було ініційоване її включення до проєкту GIZ “Гідні та екологічні умови проживання для внутрішньо переміщених осіб (ВПО), які проживають у Червоноградському вугільному мікрорегіоні”.
Що саме ви плануєте там зробити?
У рамках проєкту заплановано утеплити фасад та стіни фундамент, замінити та утеплити дах, частково замінити вікна та двері на енергозберігаючі, а також облаштувати вхідну групу для маломобільних груп населення.
Скільки ВПО після завершення ремонтно-будівельних робіт там зможе перебувати? І як Ви плануєте використовувати це приміщення після того, як проблема з проживанням ВПО стане неактуальною?
Гуртожиток розрахований на 120 місць. З них 60 місць зможуть використовуватись для проживання ВПО, інші 60 – для наших учнів. За останні три роки маємо позитивну тенденцію до зростання кількості учнів. Нещодавно наш заклад був перепрофільований у Добротвірський професійний коледж, що дозволить ще більше популяризувати робітничі професії серед молоді такі як кухар, кондитер, кравець, електрогазозварник, газорізальник, монтажник гіпсокартонних конструкцій, штукатур, слюсар з ремонту колісних транспортних засобів, електромонтер з ремонту та обслуговування електроустаткування, оператор з обробки інформації та програмного забезпечення.
Підсумовуючи, можу стверджувати, що після завершення воєнних дій наш гуртожиток зможе використовуватись як для потреб наших учнів, так і для тимчасового розміщення учасників спортивних заходів, адже у громаді функціонує олімпійська веслувальна база “Добротвір”, в якій тренуються та змагаються спортсмени з веслування на байдарках та каное зі всієї України.
Де ви шукаєте гроші на відновлення своїх закладів і приміщень, які знаходяться у власності Ваших закладів?
Левову частку фінансування ми отримуємо з обласного бюджету. Окрім того маємо надходження від реалізації продукції виробничих майстерень, професійного навчання осіб відповідно до укладених договорів з фізичними особами, надання платних послуг (організація фуршетів, технічне обслуговування автомобілів, будівельні роботи). Також залучаємо грантові кошти, співпрацюємо з міжнародними та благодійними організаціями.
Нагадуємо, проєкт фінансується Федеральним міністерством економіки і захисту клімату Німеччини (BMWK) та підтримується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH у межах проєкту “Справедлива трансформація вугільних регіонів та зелене відновлення енергетичного сектору України”.