Стратегія державної політики щодо ВПО та забезпечення їх соціально-економічних прав

0

Європейський діалог продовжує аналізувати шляхи покращення забезпечення соціально-економічних прав внутрішньо переміщених осіб у Львівській області у рамках проекту проекту  «Дотримання соціально-економічних прав ВПО у Львівській області».

Цього разу хотілось би зупинитися на елементах державної політики, яка стосується внутрішньо переміщених осіб. Основним вираженням елементів державної політики є стратегічні документи. У квітні 2023 року Кабінет Міністрів затвердив Стратегію державної політики щодо внутрішнього переміщення на період до 2025 року та операційного плану заходів з її реалізації у 2023—2025 роках. (Це вже третя подібна Стратегія, попередні були розраховані до 2020 та 2024 років). Розробкою займались Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України разом із правозахисниками.

Автори даного документу намагалися врахувати недоліки попередніх стратегій та максимально врахувати усі аспекти захисту прав ВПО. Ним передбачена державна підтримка ВПО на всіх етапах – від евакуації, у процесі соціальної адаптації на новому місці й до моменту повернення до місця постійного проживання.

Положення Стратегії складаються із 5 стратегічних цілей:

  1. Реагування держави на виклики внутрішнього переміщення.
  2. Безпечна евакуація громадян із небезпечних районів і задоволення їхніх гуманітарних потреб.
  3. Адаптація ВПО на новому місці проживання.
  4. Інтеграція та розвиток ВПО у приймаючих територіальних громадах.
  5. Підтримка безпечного повернення до покинутого місця проживання та реінтеграції.

Більш детально окремі аспекти захисту прав ВПО, у тому числі й соціально-економічних, регламентуються на рівні державних програм, які, зокрема, регулюють питання фінансової допомоги на проживання ВПО, компенсації  витрат за тимчасове розміщення, іпотечного кредитування житла, надання компенсації для відновлення окремих категорій об’єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій.

Нормативні документи також визначають суб’єктів надання допомоги ВПО. Зокрема, це Міністерство соціальної політики, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Міністерство економіки України, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України, Міністерство охорони здоровʼя України, Секретаріат уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

Таким чином, важливою зміною державної політики щодо захисту прав внутрішньо переміщених осіб став особливий акцент на захисті майнових прав ВПО.

“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.

Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю <ім’я автора/партнера> і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Коментарі