ГО «Європейський діалог» у ході реалізації проекту «Дотримання соціально-економічних прав ВПО у Львівській області» провів серію глибинних інтерв’ю із представниками органів місцевого самоврядування, неурядових організацій, підприємців. Ці інтерв’ю дозволили отримати інформацію про особливості адаптації ВПО на Львівщині та стан дотримання їхніх соціально-економічних прав.
Розглянемо, до прикладу, висновки із глибинного інтерв’ю, проведеного у Жидачівській громаді.
- Станом на вересень 2023 року у громаді уже відсутні місця компактного проживання ВПО, усі внутрішньо переміщені особи проживають у приватному секторі.
- Кількість ВПО у громаді порівняно із початком повномасштабного вторгнення дуже суттєво скоротилася.
- Проблеми з інформуванням та комунікацією із ВПО немає, розроблена ціла низка інструментів для донесення інформації для ВПО, у тому числі спеціальна група у Viber,яка об’єднує усіх ВПО громади.
- Всі ВПО забезпечені сімейними лікарями, всі послуги надаються на нормальному рівні. Питань з наданням медичних послуг немає.
- Проблем із влаштуванням у школи і садочки немає для ВПО, є достатньо вільних місць.
- Дискримінації ВПО на ринку праці немає.
- У громаді існує проблема із недостатньою кількістю робочих місць, це стосується і ВПО, і місцевих мешканців.
- Значну частину ВПО у громаді не влаштовує розмір зарплати, яку їм пропонують. Є лише три підприємства, де біль-менш високі зарплати, решта підприємств пропонує мінімальну зарплату. Відчувається дуже великий розрив між розміром зарплат у промислових містах на сході і півдні України та розміром зарплат у Жидачівській громаді.
- Більшість ВПО у громаді налаштовані пасивно, очікують лише матеріальної допомоги, натомість не пропонують зі свого боку чимось допомагати громаді.
- Увага благодійних фондів все більше зосереджується на прифронтових територіях, гуманітарна допомога у тилових областях скорочується. У 2023 році у Жидачівську громаду практично від фондів допомоги не надходило.
“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.
Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Європейський діалог» і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.