Після повномасштабного вторгнення в Україну окупаційних військ Львівщина стала одним із центрів прийняття та розміщення внутрішньо переміщених осіб, які покинули свої домівки через активні бойові дії та введення окупаційних контингентів у населені пункти.
Так, станом на кінець 2020 року у Львівській області налічувалось 11,4 тисячі ВПО. Після повномасштабного вторгнення ця цифра зросла до багатьох сотень тисяч осіб. Навіть попри те, що впродовж останніх місяців кількість ВПО у Львівській області суттєво скорочується (люди повертаються у звільнені області, виїжджають закордон), станом на вересень 2023 року за офіційними даними кількість ВПО на Львівщині становить 250 тисяч осіб, а за експертними підрахунками – до 400 тисяч (якщо враховувати тих ВПО, які не стали на облік). Серед офіційно зареєстрованих ВПО 146 тисяч жінок, 85 тисяч чоловіків, 67 тисяч неповнолітніх.
Зрозуміло, що така кількість внутрішньо переміщених осіб в одній області вимагає вироблення політики щодо захисту їх прав, у тому числі і соціально-економічних, не лише на рівні держави, а й на регіональному рівні. Тому у серпні 2022 року була затверджена Комплексна програма підтримки внутрішньо переміщених осіб на період дії воєнного стану в Україні. На реалізацію даної програми планується скерувати 78 млн гривень з обласного бюджету. Кошти було заплановано спрямувати на:
- Часткова грошова компенсація за тимчасове розміщення (проживання) ВПО.
- Психологічна реабілітація ВПО.
- Забезпечення організації харчування для ВПО.
- Перевезення евакуйованого населення.
- Перевезення гуманітарної допомоги, в тому числі для потреб ВПО.
У грудні були внесені зміни до Програми, які передбачали виділення додаткових 11 млн гривень на компенсацію за тимчасове розміщення (проживання) ВПО, соціально-професійну адаптацію ВПО, які мають статус безробітного.
Також після початку повномасштабного вторгнення були внесені зміни у ряд уже діючих обласних програм. Ці зміни, зокрема, передбачали:
- Відновлення та модернізації об’єктів, що використовуються або можуть бути використані для розміщення ВПО.
- Будівництво житла для ВПО.
- Надання безповоротної фінансової допомоги підприємствам, що здійснили переміщення та реєстрацію на території Львівської області.
- Психологічна допомога цивільному населенню, у тому числі ВПО.
“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.
Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю <ім’я автора/партнера> і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.