Європейські Культурні Маршрути

0

Продовжуємо публікувати результати аналітичного дослідження, яке підготував Європейський діалог у рамках проєкту “Об’єднані Карпатами: співпраця українських і польських громадських організацій” в рамках конкурсу Європейське мережування та співпраця Європейської програми за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу.

 

Рада Європи (РЄ) визначає культуру як «душу демократії» та описує культуру як ключовий інструмент зміцнення соціальної згуртованості, демократії і європейського співробітництва. Крім того, різноманіття розглядається в якості основної сили, а також діалогу між різними групами з метою досягнення мирного співіснування. Культурні маршрути РЄ є конкретними проявами цих політичних принципів. Рада Європи, створена 5 травня 1949 року з метою розвитку в Європі загальних і демократичних принципів в цілях створення єдиного демократичного і правового простору на європейському континенті. На сьогоднішні РЄ включає 47 країн-членів. 9 листопада 1995 р. відбулась урочиста церемонія вступу України до Ради Європи. Вступ країни до РЄ свідчить про її демократичний вибір, послідовність у проведенні реформ, спрямованих на захист прав людини та зміцнення демократичних інститутів.

«Європейські Культурні Маршрути»

Призначення маршрутів

Концепція Європейських Культурних Маршрутів (КМЄ) була впроваджена в 1987 році Радою Європи для реалізації ключових культурних принципів Європи: права людини, культурна демократія, культурне розмаїття та самобутність. Маршрути демонструють внесок різних культур у спільну європейську культурну спадщину, відображають різноманітність культур і поєднують місцеву спадщину з європейськими ідеями. Культурні маршрути відкривають доступ до менш відомих тем і аспектів європейської історії та культури. Таким чином, вони дозволяють відкрити нові напрямки та висвітлити забуті або приховані сторінки спільної спадщини. КМЄ можуть базуватися на історичних маршрутах або на культурних концепціях транснаціонального значення.

Адміністрування маршрутів

Участь у процесі сертифікації Культурних маршрутів бере Керівний комітет РЄ з питань культури, спадщини та ландшафту (CDCPP). Його завдання полягає в тому, щоб приймати рішення щодо сертифікації або відмови у сертифікації маршруту.

«Розширена часткова угода» (EPA) про Культурні маршрути була ухвалена рішенням Комітету Міністрів Ради Європи (Резолюція CM/Res(2013)66). Секретаріат EPA базується в Європейському інституті Культурних маршрутів і відповідає за організацію процесу сертифікації, управління бюджетом та підготовку засідання Ради Правління.

Рада Правління EPA приймає рішення по сертифікації нових маршрутів, оцінці існуючих маршрутів, а також формує загальну спрямованість Програми. Держави-учасниці призначають уповноважених осіб представляти свою країну в Раді Правління. Бюро Ради Правління відповідає за підготовку щорічних зустрічей, консультативного форуму з культурних маршрутів та інших відповідних заходів.

Консультативний форум є найважливішою щорічною подією для операторів КМЄ. Цей форум є платформою для створення мереж і обміну досвідом, лекцій і семінарів з актуальних тенденцій і розробок. Також на форумі демонструються кращі практики. Кожного року він проходить в різних країнах. Учасниками форуму крім представників потенційних та сертифікованих КМЄ, також є туристичні організації, міжнародні організації, організації культурної спадщини, торгові палати, громадські організації, організації-спонсори та інші запрошені.

«Європейський інститут Культурних Маршрутів»

«Європейський інститут Культурних Маршрутів» (EICR) є центральним координаційним центром по управлінню та реалізації всієї програми Культурних маршрутів.

Інститут заснований в 1998 році.

Завдання Інституту включають в себе такі напрями:

  • Організація тематичних семінарів та спеціалізованих навчальних програм.
  • Підтримка розробки та функціонування Культурних маршрутів.
  • Сертифікація нових Культурних Маршрутів.
  • Оцінка існуючих Культурних Маршрутів.
  • Участь у заходах, ярмарках та конференціях.
  • Участь у Європейських дослідницьких програмах.

Для потенційних та вже існуючих Культурних маршрутів Інститут є першим і найважливішим контактом з будь-яких питань.

 


Критерії сертифікації «Європейські Культурні Маршрути»

Європейським культурним маршрутом може бути:

  • фактичний маршрут або шлях, який вже створений;
  • мережа місць та історичних або природних об’єктів;
  • певна географічна область, яка об’єднана загальною темою;
  • маршрут, який проходить через регіони і країни та характеризується і пов’язаний історичною, художньою чи соціальною проблематикою;
  • маршрут, який має не лише місцеве значення, але представляє європейські культурні аспекти та має історичний вимір.

Критерії сертифікації культурного маршруту достатньо формалізовані і структуровані у відповідності до Резолюції Комітету міністрів Ради Європи – CM/Res(2013)67.

Загальні вимоги до культурного маршруту

  • Культурний маршрут утворює транскордонну мережу, що включає в себе щонайменше три країни, які є членами Ради Європи або сторонами Європейської культурної конвенції.
  • Тема маршруту відображає основні цінності Ради Європи і є перспективною для подальших досліджень.
  • Запропоновані проекти повинні мати підтвердження необхідних фінансових і людських ресурсів.
  • Подання номінації від юридичної особи, наприклад, асоціації або об’єднання декількох організацій.
  • Мережа заохочує демократичні процеси, які призводять до ухвалення спільних рішень щодо стратегії і діяльності.
  • Увесь культурний маршрут включає в себе відповідні розроблені продукти культурного туризму, такі як путівники, документація тощо.
  • Передбачає реалізацію заходів для молоді регулярних культурних та мистецьких заходів, а також тематичних і технічних дискусій.

Критерії сертифікації

  1. Критерії щодо тематика культурного маршруту

1.1. Тема повинна репрезентувати європейські цінності і бути спільною для кількох країн Європи.

1.2. Тема повинна бути досліджена та розроблена групою мультидисциплінарних експертів з різних регіонів Європи з тим, щоб діяльність та проєкти за темою ґрунтувалися на консенсусі.

1.3. Тема повинна бути ілюстрацією європейської пам’яті, історії та спадщини і сприяти інтерпретації різноманіття сучасної Європи.

1.4. Тема повинна бути основою для культурно-освітніх обмінів молоді та, відповідно, відповідати принципами Ради Європи.

1.5. Тема повинна дозволити розвивати ініціативи та інноваційні проєкти у сфері культурного туризму та сталого культурного розвитку.

1.6. Тема повинна сприяти розвитку туристичних продуктів у партнерстві з туристичними агенціями та операторами, орієнтованих на різну аудиторію, включаючи молодь і школярів.

  1. Критерії щодо пріоритетних сфер культурного маршруту

2.1. Сфера «Співпраці в галузі досліджень та розробок»

Критерії визначають, що Культурний маршрут:

2.1.1. Відіграє об’єднуючу роль навколо основних європейських тем, для різних напрямків знань.

2.1.2. Демонструє, яким чином тема європейських цінностей є спільною для кількох європейських культур.

2.1.3. Ілюструє розвиток цих цінностей та різноманіття форм, в які вони втілюються в Європі.

2.1.4. Передбачає дослідження та міждисциплінарний аналіз як на теоретичному, так і на практичному рівні.

2.2. Сфера «Просування пам’яті, історії та Європейської спадщини»

У цій сфері йдеться про діяльність, метою якої є ілюстрація спільної історії та спільної культурно-історичної спадщини в контексті теми Культурного маршруту. Йдеться як про живу історію, так і про недавню історію. Критерії визначають, що Культурний маршрут має:

2.2.1. Просувати матеріальну і нематеріальну спадщину, сприяти розумінню їх історичного значення та акцентувати спільні риси в різних регіонах Європи.

2.2.2. Враховувати та імплементовувати статути, конвенції, рекомендації та діяльність Ради Європи, UNESCO та ICOMOS, що стосуються відновлення спадщини, охорони і поліпшення ландшафту і просторового планування.

2.2.3. Виявляти та просувати об’єкти європейської спадщини, крім пам’ятників та місць, які в цілому орієнтовані на туризм, зокрема в сільських місцевості, а також у промислових районах у процесі економічної реорганізації.

2.2.4. Звертати увагу на матеріальну та нематеріальну спадщину етнічних або соціальних меншин у Європі.

2.3. Сфера «Культурно-просвітницькі обміни для молодих європейців»*

Критерії визначають, що Культурний маршрут має:

2.3.1. Включати організацію діяльності з групами молоді з метою сприяння поглибленому обміну, спрямованому на розвиток концепції європейського громадянства, збагаченого різноманіттям.

2.3.2. Робити акцент на особистому і реальному досвіді з використанням місць і контактів.

2.3.3. Сприяти подоланню стереотипів шляхом організації обмінів молоді з різних соціальних верств та регіонів Європи.

2.3.4. Пропонувати пілотні схеми для створення прототипів, які можуть слугувати еталонними моделями.

2.4. Сфера «Сучасна культурно-мистецька практика»

У цій сфері важливим є визначити та розвинути зв’язки між культурною і мистецькою спадщиною та сучасними формами мистецтва, що можна реалізувати зокрема в рамках художніх обмінів або транснаціональної співпраці художників. Привабливі пілотні проєкти стосуються питань міжкультурного діалогу через мистецтво та культуру.

Критерії визначають, що Культурні маршрути:

2.4.1. Породжують мультидисциплінарну та міжкультурну дискусію та обміни між різними культурно-мистецькими формами вираження та чутливістю різних країн Європи.

2.4.2. Заохочують до активностей та художніх проєктів, які вивчають зв’язки між спадщиною та сучасною культурою.

2.4.3. В сучасній культурно-мистецькій практиці підкреслюють найбільш інноваційні практики з точки зору творчості та пов’язують їх з історією розвитку навичок, незалежно від того, відносяться вони до сфери візуального мистецтва, виконавського мистецтва, творчих ремесл, архітектури, музики, літератури або до будь-якої іншої форми культурного самовираження.

2.4.4. Створюють мережі та діяльність, що долають перешкоди між професіоналами та непрофесіоналами, з особливою увагою до молоді.

* Для успішної сертифікації ця сфера діяльності вважається Радою Європи особливо важливою.

2.5. Сфера «Культурний туризм та сталий культурний розвиток»

Культурні маршрути є важливим стимулом розвитку для місцевого туризму та послуг, пов’язаних з туризмом. Критерії визначають, що Культурні маршрути мають бути сфокусовані на:

2.5.1. Врахуванні місцевих, регіональних, національних та європейських ідентичностей.

2.5.2. Активному залученні друкованих та інших засобів масової інформації та повному використанні потенціалу електронних засобів масової інформації з метою підвищення обізнаності про культурні цілі проектів.

2.5.3. Сприянні діалогу між урбаністичною та сільською культурами, між регіонами на півдні та півночі, сході та заході Європи, а також між розвиненими та бідними регіонами.

2.5.4. Заохоченні діалогу та порозумінні між місцевими та іммігрантськими культурами.

2.5.5. Відкритті можливостей для співпраці між Європою та іншими континентами через особливий зв’язок між певними регіонами.

2.5.6. Підвищенні обізнаності громадськості та приверненні уваги політиків на необхідності захисту спадщини як частини сталого розвитку території, з метою сприяння розвитку якісного туризму в європейському вимірі.

2.5.7. Встановленні партнерських відносин з державними та приватними організаціями, що працюють у сфері туризму з метою розробки туристичних продуктів та інструментів для всіх потенційних громадян.

  1. Критерії щодо створення Європейської мережі

Ініціатори Культурного маршруту повинні утворювати міжгалузеві мережі, розташовані в декількох країнах-учасницях Ради Європи. Такі мережі повинні:

3.1. Мати концептуальні рамки, що сприяють дослідженням, які були проведені з обраної теми та узгоджені з різними партнерами мережі.

3.2. Залучати декілька держав-членів Ради Європи через весь маршрут або його частину.

3.3. Планувати залучення якомога більше держав-учасниць Європейської культурної конвенції, а також, де це доречно, інших держав.

3.4. Гарантувати фінансове та організаційне забезпечення запропонованих проєктів.

3.5. Мати правовий статус як асоціація чи федерація асоціацій.

3.6. Діяти демократично.

Аналіз змісту вищеозначених Європейських Культурних Маршрутів, особливо в частині вибору тематики та пріоритетних сфер Культурних маршрутів дає розуміння підходів до їх створення, а також вимог до ресурсів регіонів, на території яких плануються маршрути. З метою більш глибокого розуміння суті критеріїв сертифікації ЄКМ доцільно здійснити аналіз діючих на сьогодні 45 сертифікованих маршрутів.

Такий аналіз засвідчив, що в основі 100% всіх маршрутів лежить культурна спадщина – матеріальна (нерухома) і нематеріальна. При цьому у більшості випадків – у взаємному поєднанні для досягнення ефекту їх синергії для покращення розуміння туристами (паломниками) європейських цінностей. У «чистому вигляді» відсутні культурні маршрути, які базуються на об’єктах природної спадщини. У частини маршрутів цей природний компонент служить гармонійним доповненням до головного «пакету» –  матеріальної і нематеріальної спадщини. Винятком можна вважати Культурний маршрут «European Route of Historic Thermal Towns», в основі якого – природнє середовище європейських курортів. Однак, і у цьому випадку важливими елементами маршруту та його об’єктів виступає історична забудова (архітектура) курортів та подієві ресурси – фестивалі, мистецькі та творчі заходи, у яких можуть брати участь туристи.

 

 

Висновки

  • Концепція Європейських Культурних Маршрутів була впроваджена в 1987 році Радою Європи для реалізації ключових культурних принципів Європи. Маршрути демонструють внесок різних культур у спільну європейську культурну спадщину, відображають різноманітність культур і поєднують місцеву спадщину з європейськими ідеями.
  • Сертифікація Європейських Культурних Маршрутів здійснюється Радою Правління «Розширеної часткової угоди» (Резолюція CM/Res(2013)66) згідно відповідних критеріїв. Центральним координаційним центром по управлінню та реалізації програми Культурних маршрутів є Європейський інститут Культурних Маршрутів, заснований в 1998 році.
  • Критерії сертифікації Європейських Культурних Маршрутів достатньо формалізовані і структуровані. Основні категорії критеріїв стосуються: тематики, пріоритетних сфер та транскордонного мережування різних категорій учасників (членів) маршруту, розташованих принаймні, у трьох країнах, які є членами Ради Європи або сторонами Європейської культурної конвенції.
  • Пріоритетні сфери культурних маршрутів – співпраця в галузі досліджень та розробок, просування спільної історії та культурно-історичної спадщини, культурно-просвітницькі обміни для молодих європейців, зв’язки між культурною і мистецькою спадщиною та сучасними формами мистецтва, культурний туризм та сталий культурний розвиток.
  • Аналіз змісту 45 сертифікованих на сьогодні Культурних маршрутів Європи засвідчив, що в основі всіх маршрутів лежить культурна спадщина – матеріальна і нематеріальна. При цьому природна спадщина та подієві ресурси є також важливими складовими маршрутів, які вносять ефект синергії із елементами культурної спадщини та сприяють глибшому розумінню туристами європейських цінностей.

Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «EU4USociety». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».

Коментарі