Починаємо публікувати результати аналітичного дослідження, яке підготував Європейський діалог у рамках проєкту “Об’єднані Карпатами: співпраця українських і польських громадських організацій” в рамках конкурсу Європейське мережування та співпраця Європейської програми за підтримки Міжнародного Фонду «Відродження» та Європейського Союзу.
Загальна характеристика Карпатського єврорегіону
Карпатський єврорегіон можна вважати особливою територією завдяки його геополітичному розташуванню, оскільки він знаходиться на перетині кордонів п’яти сусідніх держав: України, Угорщини, Румунії, Польщі та Словаччини. Територія Карпатського регіону є складовою єврорегіону Карпати, до якого входять 7 країн (5 країн-членів ЄС – Польща, Румунія, Словаччина, Угорщина, Чехія, а також Сербія та Україна). Територія єврорегіону обіймає 191 тис. км2, чисельність населення – 14 млн. осіб. Об’єднуючим чинником єврорегіону є Карпатські гори, які простягаються на території Центральної та Східної Європи і є другою після Альп найбільшою гірською системою Європи.
До складу Карпатського єврорегіону входить 19 прикордонних адміністративно-територіальних одиниць:
- Україна: Львівська, Івано-Франківська, Закарпатська та Чернівецька області;
- Польща: Підкарпатське воєводство;
- Словаччина: Кошицький та Пряшівський краї;
- Угорщина: медьє Боршод-Абауй-Земплен, Гайду-Бігар, Гевеш, Яс-Надькун-Сольнок та Саболч-Сатмар-Береґ;
- Румунія: повіти Біхор, Селаж, Сату-Маре, Марамуреш, Харгіта, Сучава та Ботошань.
Карпатський єврорегіон є одним із найпривабливіших географічних регіонів Центральної та Східної Європи, який має стратегічне значення у розвитку територій країн, що розташовані на його території, зокрема України.
Карпатський регіон України
Карпатський регіон України окреслюється межами чотирьох адміністративних областей – Закарпатської, Івано-Франківської, Львівської та Чернівецької. Загальна площа регіону складає 56,6 тис. км2, населення 6056,5 тис. осіб. Статус гірських територій визначено Законом України «Про статус гірських населених пунктів в Україні» від 15.02.1995р. та Постановою КМУ «Про перелік населених пунктів, яким надається статус гірських» від 11.08.1995р.
До 2020 року на території Карпатського регіону статус гірських мали 27 районів/міськрад, 715 населених пунктів з населенням 890,3 тис. осіб. В середньому по регіону частка сільського населення складає 50,8% (по Україні 31,2%), щільність населення – 107,3 осіб на 1 км² (по Україні – 75,6). Майже 40 % (279 населених пунктів) є важкодоступними – розташовані на висоті понад 600 метрів над рівнем моря, в яких проживає понад 193 тис. осіб.
В результаті місцевих виборів, проведених у жовтні 2020 року, у Львівській області створено 7 районів (Дрогобицький, Золочівський, Львівський, Самбірський, Стрийський, Червоноградський, Яворівський) та 73 ОТГ, у Закарпатській області – 6 районів (Ужгородський, Берегівський, Мукачівський, Рахівський, Хустський і Тячівський) та 63 ОТГ, в Івано-Франківській області – 6 районів (Івано-Франківський, Верховинський, Калуський, Коломийський, Косівський, Надвірнянський) та 62 ОТГ, у Чернівецькій області – 3 райони (Чернівецький, Вижницький, Дністровський) та 52 ОТГ.
Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «EU4USociety». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».