Досліджуючи шляхи покращення забезпечення соціально-економічних прав внутрішньо переміщених осіб у Львівській області у рамках проекту проекту «Дотримання соціально-економічних прав ВПО у Львівській області», аналітики ГО «Європейський діалог» прослідкували, як змінювалась державна політика щодо захисту прав ВПО у 2022-2023 роках.
- Протягом 2022-2023 років відбувся перехід державної політики у сфері забезпечення прав ВПО від реактивної політики на виклики «тут і зараз» до нових, більш комплексних підходів.
- Стратегія державної політики щодо внутрішнього переміщення на період до 2025 року та операційний план заходів з її реалізації у 2023—2025 роках від 7 квітня 2023 р. в значній мірі відкоректували прогалини попередніх стратегій, сконцентрувавшись на 5 стратегічних цілях: Реагування держави на виклики внутрішнього переміщення, Безпечна евакуація громадян із небезпечних районів і задоволення їхніх гуманітарних потреб, Адаптація ВПО на новому місці проживання, Інтеграція та розвиток ВПО у приймаючих територіальних громадах, Підтримка безпечного повернення до покинутого місця проживання та реінтеграції.
- Діючі державні програми допомоги ВПО є достатньо дієвими і у 2022-2023 роках були вагомим джерелом допомоги. Сьогодні Міністерство соціальної політики України переглядає окремі норми, виходячи із принципів, що державна допомога не лише має допомогти людині вижити, а й надати їй можливість досягти економічної самостійності, зокрема отримати новий фах чи організовували нову справу.
- Ключовою державною інституцією, яка реалізує державну політику щодо ВПО є Міністерство соціальної політики України спільно з іншими центральними органами влади та зі структурними підрозділами місцевих державних адміністрацій. Також Мінсоцполітики з міжнародними партнерами координує програми міжнародних, іноземних урядових та неурядових організацій для надання гуманітарної допомоги, в першу чергу грошових виплат ВПО.
- Міжнародні міжурядові та неурядові гуманітарні організації є важливим стратегічним партнером України щодо надання всебічної допомоги ВПО, в першу чергу – гуманітарні програми ООН, які з початку ескалації війни в Україні і до кінця 2022 року надали допомогу майже 16 мільйонам українців обсягом 4,5 млрд дол.США (згідно даних Міністерства закордонних справ України).
“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.
Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю <ім’я автора/партнера> і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.