ВПО на Львівщині: пошук роботи і врегулювання конфліктних ситуацій

0

ГО «Європейський діалог» після початку повномасштабного вторгнення в Україну намагався концентруватися на проектах, які були орієнтовані не лише на гуманітарну допомогу, а й на інтеграцію внутрішньо переміщених осіб у місцеві спільноти. Людям немає куди повертатися і ми не бачимо такої перемоги, яка би могла відбутися прямо завтра. І навіть якщо відбудеться перемога, то невідомо, чи людям буде куди повертатися. Цей процес буде ще досить тривалим.  Тому ВПО будуть жити на Львівщині ще довгий час. Відтак хороше запитання – наскільки в реальності продуктивно відбувається процес інтеграції ВПО у місцеві громади.

Досліджуючи шляхи покращення забезпечення соціально-економічних прав внутрішньо переміщених осіб у Львівській області у рамках проекту проекту  «Дотримання соціально-економічних прав ВПО у Львівській області», аналітики ГО «Європейський діалог» провели фокус-групу із представниками благодійних організацій, щоб проаналізувати актуальний стан справ із захистом соціально-економічних прав ВПО у Львівській області.

На думку учасників фокус-групи, найбільш разючими причинами конфліктів це, по-перше, мова, по-друге, позиція деяких наших гостей, що ми їм зобов’язані, вони хочуть викликати у нас почуття вини через те, що ми живемо у безпечній частині країни, що ми тут народилися. Другий контекст – це місцеве населення, яке відчуває незадоволення з приводу перерозподілу коштів місцевого бюджету на соціальний захист. Ми більше допомагаємо ВПО, на рівні держави почався перегляд соціальних виплат. Допомога від благодійних фондів, неурядових організацій також  зосереджена і зорієнтована на ВПО, а не на місцеве населення.

Ситуація із ВПО у громадах порівняно із минулим роком змінилася. Громади задовольнили їх базові потреби у безпеці, їжі, житлі. Станом на сьогодні можна говорити про дві лінії поведінки ВПО. Перша лінія поведінки – ми стабілізувалися, відбулися, нам треба будувати своє життя. Одні починають шукати роботу, працюють, інші пробують почати власний бізнес, ще інші засновують свої громадські організації і намагаються розвивати себе у громадському секторі. Друга лінія – це найскладніша категорія наших бенефіцеарів, які живуть думкою, що ми їм винні. Саме з цією категорією працюють благодійні організації, оскільки такі люди належать до вразливих груп населення. Це не ті, хто знайшов роботу чи розпочав свій власний бізнес. Це ті, хто сам собі не може дати ради.

Є регіони у Львівській області, де немає можливості для працевлаштування. Це дуже велика проблема. З одного боку, немає пропозицій для ВПО щодо працевлаштування, з другого боку, якщо така пропозиція і є, вона не користується попитом.

То ж для захисту соціально-економічних прав ВПО на Львівщині необхідно здійснити ряд першочергових заходів, зокрема продовжити інтеграцію ВПО у місцеві громади та згладжувати протиріччя між ними та місцевим населенням і шукати способи вирішити питання із працевлаштуванням внутрішньо переміщених осіб.

“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.

Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю <ім’я автора/партнера> і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Коментарі