ВПО на Львівщині: проблеми юридичного характеру та їх вирішення

0

Під час проведення фокус-груп, яке здійснював ГО «Європейський діалог» у рамках реалізації проекту  «Дотримання соціально-економічних прав ВПО у Львівській області», було виявлено низку проблем, з якими зіштовхнулися представники внутрішньо переміщених людей на Львівщині.

Зокрема, одна із учасниць такої фокус-групи поскаржилася, що у законодавстві про статус дітей війни мова йде лише про дату 24 лютого 2022 року, а діти, які були вимушені покинути зону бойових дій до цієї дати, починаючи з 2014 року, не можуть отримати такий статус.

«А що сталося у 2014 році? Чому я, як внутрішньо переміщена людина, вже десятий рік у Львівській області? Моя онука, яка виїжджала разом зі мною, на той момент мала 13 років, вона була позбавлена мами, тата, усіх. Вона позбавлена права бути дитиною війни. Чому наші мужі, які сидять у Верховній Раді, які працюють над законами, над постановами, деклараціями, чому вони не заглиблюються у ці проблеми. Чому на рівні держави сказано, що тільки ті, хто народився після 24 лютого 2022 року і ті діти, які на момент цієї дати не мали 18 років, можуть отримати статус дитини війни. Моїй дитині на цю дату вже було 18 років, при цьому вона вже майже 10 років ВПО», – зазначила жінка.

У відповідь учасники фокус-групи наголосили, що при виникненні будь-яких питань, що стосуються врегулювання правового статусу людини, чи коли ви не знаєте, як щось юридично правильно зробити – можна звертатися у Центр безоплатної правової допомоги. Такі центри діють не лише у Львові, але й у громадах Львівщини. І це стосується не лише ВПО, а будь-кого, хто має якісь правові потреби і не знає, як їх вирішити. Центр працює з 9.00 до 18.00 щодня. До юристів там можна звернутися із будь-яким питанням за порадою. Люди які мають статус внутрішньо переміщених осіб мають право на безоплатного адвоката за рахунок держави.

“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.

Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Європейський діалог»  і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Коментарі