Як вижити сільській бібліотеці у умовах децентралізації?

0

Сьогодні у Львові відбулися дебати на тему «Децентралізація в Україні – виклики для закладів культури»Ініціювала їх громадська організація «Європейський діалог», яка активно працює з районами Львівщини над формуванням економічно спроможних об’єднаних громад.

Львівська область має одну з найчисельніших в Україні мережу закладів культури. Зокрема, у сільській місцевості зараз працює 1137 бібліотек. На відміну від освіти і медицини, які отримують державну субвенцію, сфера культури фінансується з місцевих бюджетів. Утримувати таку мережу за кошти, що будуть у розпорядженні місцевих громад, складно, тому багато закладів культури будуть «оптимізовані», тобто – закриті. Насамперед це стосується бібліотек у сільській місцевості. Адже, для прикладу, у сусідній Польщі таких установ у кілька разів менше, а бюджети сільських ґмін – набагато більші.

Як підготуватись до такого розвитку подій, зберегти робочі місця та оптимізувати мережу закладів, наповнивши їх роботу новим змістом? Свою думку з цього приводу висловили Леся Корнат (начальник відділу культурно-просвітницької роботи і навчальних закладів департаменту з питань культури, національностей і релігій ЛОДА), Ірина Іваночко та Володимир Балух, керівники відділів культури Миколаївської та Яворівської РДА, голови сільських рад та бібліотекарі Львівщини.

Учасники зазначили, що більшість бібліотек поступово переходять від роботи у форматі «книгосховище» до формату «інформаційно-культурний центр для громади». Тому зараз їм слід тільки розширити спектр послуг для мешканців (доступ до Інтернету та офісної техніки, консультації, заходи для дітей, молоді та дорослих тощо). Тоді сама сільська громада і її орган управління будуть зацікавлені в подальшому існуванні бібліотеки.

Натомість і представники органів місцевого самоврядування, і самі бібліотекарі нарікають на органи центральної влади, зокрема, на Міністерство культури, за відсутність зваженої державної політики у цій сфері. «В умовах інформаційної війни, коли виховання духовності та патріотизму мало б бути в пріоритеті, відсутність підтримки з боку держави, хоча б на рівні формування політики, створення умов для меценатства, – це злочин», – зазначали учасники.

Дебати проведені в рамках «Ініціативи з розвитку аналітичних центрів в Україні», яку виконує Міжнародний фонд «Відродження» у партнерстві з Фондом розвитку аналітичних центрів за фінансової підтримки Посольства Швеції в Україні (SIDA).

Коментарі