Експерти «Європейського діалогу» днями провели ряд онлайн-інтерв’ю про інструменти залучення громадян та активність жителів із представниками громадських організацій та органів місцевого самоврядування у Львівській, Житомирській, Закарпатській областях за підтримки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА».
Обговорили айбільш поширені інструменти залучення громадян, серед яких:
Громадські слухання — колективні зустрічі громадян з представниками місцевої влади, на яких обговорюють та ухвалюють пропозиції щодо вирішення актуальних проблем громади. Громади також проводять консультації з громадськістю неформально або використовують для цього онлайн-платформи: е-DEM, Google Форми, чат-бот Дія, пропонують мешканцям висловити свою думку через е-мейл, телефон або особисто у приміщення органу місцевого самоврядування.
Місцева ініціатива — це можливість мешканців громади самостійно підготувати проєкт рішення, який обов’язково розглядається на сесії відповідної ради. На практиці використовується дуже рідко.
Електронні петиції – створення можливостей для кожного мешканця зареєструвати петиції із певною пропозицію, якщо ця петиція набере відповідну кількість голосів мешканців, її обов’язково розгляне орган місцевого самоврядування. Цей інструмент використовують дедалі ширше, особливо у більших громадах, де менше можливостей для спілкування мешканців та органів влади віч-на-віч.
Онлайн-консультації – своєрідний чат між владою та мешканцями для обговорення конкретного питання. Дуже зручний інструмент, який дозволяє мешканцям висловити свою думку в режимі онлайн.
Громадський бюджет – інструмент, який дозволяє мешканцям пропонувати свої проєти, реалізація яких фінансується із місцевого бюджету. Це дуже ефективний інструмент, який сприяє активізації громадян, оскільки вони починають відчувати свою значимість, що їхня думка і голос є важливими. Але цей інструмент потребує значних фінансових ресурсів і в умовах війни громадам важко його втілювати..
Консультативно-дорадчий орган – колегіальна установа або орган, який створений при органі влади на постійній чи тимчасовій основі для забезпечення участі громадян в управлінні справами через проведення консультацій із громадськістю, попереднього обговорення питань, віднесених до компетенції органу публічної влади та здійснення громадського контролю за його роботою. Найпоширенішою формою цього інструменту є громадська рада.
Молодіжна рада — це консультативно-дорадчий орган, який утворюють при органах місцевого самоврядування із представників молоді для консультування, розробки та реалізації молодіжної політики на місцях. Це один із найпоширеніших та найефективніших інструментів залучення. Молодіжні ради успішно працюють у багатьох громадах і дозволили активізувати молодь і залучити її до участі у справах громади.
Серед інших інструментів можна також назвати місцеві ініціативи, шкільний громадський бюджет, звернення громадян, загальні збори громадян, місцевий референдум, громадська експертиза рішень органу місцевого самоврядування, діяльність органів самоорганізації населення, публічні звіти, прийом громадян, опитування. Цей перелік далеко не вичерпний.
На практиці найпоширенішою формою взаємодії мешканців та органів місцевого самоврядування є особисте спілкування голови громади, працівників структурних підрозділів виконавчого апарату, депутатів із жителями громади. Недоліком цього інструменту є те, що мешканці звертаються лише тоді, коли їм треба вирішити якусь свою конкретну проблему, натомість коли йдеться про вирішення питань чи проблем, які стосуються усієї громади, їхня активність знижується.
Наше завдання – завдяки Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» активізувати та популяризувати усі форми та інструменти залучення жителів. Особливо важливо перетворити цю взаємодію мешканців і місцевої влади із простого інформування на діалог і партнерство, створити мотивовані ініціативні групи, які самі генеруватимуть свої ідеї та пропозиції щодо посилення рівня залучення жителів до прийняття рішень.
Ця публікація створена ГО «Європейський діалог» у рамках проєкту «Посилення залученості громадян і впливу громадянського суспільства» та стала можливою завдяки Агентству США з міжнародного розвитку (USAID) та щирій підтримці американського народу через Проєкт USAID «ГОВЕРЛА». Зміст цієї публікації не обов’язково відображає погляди USAID та Уряду США.