Спростовуємо російську пропаганду про вороже ставлення українців одне до одного

0

Протягом вересня – листопада 2023 р. експерткою Європейського діалогу Наталія Морозюк проведено дослідження громадської активності та ініціативності внутрішньо переміщених осіб у громадах західної частини України. Опитано 24 представники місцевих громадських організація, які працюють з внутрішньо переміщеними особами та проведено 95 інтерв’ю з внутрішньо переміщеними особами, які успішно інтегрувалися або інтегруються в громади.

На думку кожного другого представника громадської організації місцеве населення добре і дуже добре сприймає ВПО і лише один вважає, що сприйняття негативне. Цікаво що кожен другий респондент не бачить особливих змін в житті місцевих жителів з появою в громаді ВПО. Переважна більшість ВПО також говорять про гарне людяне ставлення до них з боку пересічних жителів приймаючих громад та відмічають щирість та бажання допомогти з боку зовсім незнайомих для них людей.

Говорячи про дискримінацію, і ВПО, і місцеві громадські організації зійшлися в тому, що якщо вона і присутня, то має побутовий характер. «Мовне питання», на відміну від меседжів російської пропаганди, обидві сторони сприймають як побутові розбіжності, які вирішуються через діалог. Принагідно зазначити, що усі інтерв’ю з ВПО проводилися виключно українською мовою, жодних запитань, конфліктних ситуацій з цього приводу не виникало. Більш того опитані ВПО розуміють, важливість знання та використання української мови. Проте вони відмічають, що в силу звички можуть переходити на російську мову в спілкуванні з іншими або несвідомо вживати русизми.

Частина ВПО, батьки яких були насильно переселені радянською владою з західних регіонів в східну частину України, зазначають що вони завжди сприймалися вороже російськомовним середовищем. Саме нащадки цих переселенців, знову повернувшись в рідні для їх батьків села та міста проводять активну діяльність, доносячи що і на Донеччині і на Луганщині завжди проживали українці, які зберігали українські традиції та культуру.

Це дослідження проводиться за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ІСАР Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. Зміст публікації не обов’язково відображає погляди ІСАР Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.

Коментарі