Компактне проживання ВПО, соціалізація та гуманітарна допомога: досвід Львівщини

0

ГО «Європейський діалог» у ході реалізації проекту «Дотримання соціально-економічних прав ВПО у Львівській області» провів серію глибинних інтерв’ю, фокус-груп та соціологічне опитування. Проведене дослідження дало змогу виявити ряд важливих аспектів.

Одним із таких аспектів, про який ми ще не згадували, це – компактне проживання ВПО.  Як показала практика, це зручно, наприклад, для процесу видачі гуманітарної допомоги, проведення інформування ВПО, залучення їх до тих чи інших заходів. Але таке поселення у місця компактного проживання дуже ускладнює соціалізацію ВПО і адаптацію їх до життя у нових громадах.

Попередній підхід міжнародних благодійних організацій, який був викликаний часом, ґрунтувався на тому, що міжнародним організаціям було легше охопити велику кількість людей, працюючи з місцями компактного поселення. Але, в свою чергу, це створювало проблему, яка не сприяла соціалізації людей, тобто люди не хотіли покидати центри компактного проживання, переселятися в приватні форми помешкань, тому що вони тоді випадали з поля зору міжнародних організацій.

Одним із варіантів вирішення цієї проблеми стало відкриття Консультаційно-Координаційного центру та створення можливості для того, кожен представник ВПО мав можливість заповнити анкету онлайн або в паперовій формі про свої потреби. Міжнародна організація чи партнер цю потребу бачать і приймають рішення, чи можуть задовольнити таку потребу. Таким чином досягається кілька цілей – міжнародні організації уникають дублювання, так званої подвійної допомоги тій самій людині, з другого боку, виключається проміжна ланка у вигляді владних структур. Створено майданчик для роботи між партнером та бенефіцеаром.

Якщо зайти на сайт ОВА, інші медійні майданчики, є посилання на анкету для людей у громаді, навіть якщо людина живе у селі і не може, не хоче чи не має потреби їхати до районного центру, вона може заповнити анкету з того місця, в якому вона проживає. У свою чергу, міжнародні організації бачать цю заявку з прив’язкою до локації людини, бачать, який вид допомоги потрібен – чи це грошова допомога, чи гуманітарна, чи психологічна та все інше – слухові апарати, візки, інші ТЗР.

“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.

Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Європейський діалог»  і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Коментарі