Соціально-економічні права жінок-ВПО на Львівщині

0

Відповідно до офіційної статистики Львівської обласної військової адміністрації станом на жовтень 2023 року на Львівщині проживає 230 тисяч офіційно зареєстрованих представників внутрішньо переміщених осіб. Серед дорослої їх частини відповідно до статистики та проведених опитувань більшу частину становлять жінки.

Європейський діалог у рамках проекту проекту  «Дотримання соціально-економічних прав ВПО у Львівській області» провів серію глибинних інтерв’ю з метою вивчення шляхів покращення забезпечення соціально-економічних прав ВПО на Львівщині. Наші аналітики виявили, що важливою проблемою є те, що значна частина жінок-ВПО у тому чи іншому вигляді зіткнулися із фактами проявів сексуального насильства з боку ворога.

Важливо зрозуміти, що прояви сексуального насильства бувають різними. Часто жінки стикалися із тим, що окупанти змушували їх роздягатися на блокпостах. Дуже часто звучали словесні погрози вчинення сексуального насильства. Також далеко не поодинокими були факти зґвалтування.

Така ситуація призводить до моральної кризи у жінок. Вони замикаються у собі, переживаючи шок, стрес, зневіру, розчарування, апатію тощо. Попри те, що цілий ряд благодійних та гуманітарних організацій, державних установ надають всебічну психологічну підтримку жертвам сексуального насильства проблемою є те, що значна частина жінок не звертається за такою допомогою. Частина боїться або соромиться, частина вважає, що впорається із психологічними травмами самотужки. Це призводить до того, що жінки продовжують жити у стані моральної кризи, замикаються у своєму мікросвіті, що не дає їм соціалізуватися і влитися у життя громади.

Проведені нашими аналітиками інтерв’ю засвідчили, що ефективним шляхом подолання стресового стану у таких випадках є працевлаштування. Початок професійної діяльності повертає жінок у колектив людей, розширює коло спілкування, дозволяє розкриватись, спілкуватись, а відтак успішно проходити соціалізацію, адаптацію та вливатися у життя місцевих спільнот.

Саме тому потрібно велику увагу приділяти працевлаштуванню жінок, створювати умови, коли жінки із дітьми можуть обирати зручний для себе графік праці. Важливим є курси, перекваліфікація, навчання. Також практика показала, що знайти роботу жінкам допомогає навчання, як правильно класти резюме, як пройти співбесіду, як себе правильно позиціонувати перед роботодавцем.

“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.

Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю ГО «Європейський діалог»  і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Коментарі