Законодавче забезпечення дотримання соціально-економічних прав ВПО

0

Європейський діалог продовжує реалізацію проекту  «Дотримання соціально-економічних прав ВПО у Львівській області” у рамках конкурсу «Аналіз забезпечення соціально-економічних прав ВПО у регіонах». Основним продуктом даного проекту стане дослідження шляхів забезпечення дотримання соціально-економічних прав внутрішньо переміщених осіб у Львівській області.

На думку наших аналітиків, дослідження даної проблематики потрібно починати із аналізу законодавчого поля, яке регулює дотримання прав ВПО. Відтак потребують вивчення як норми міжнародного права, які регулюють дану сферу, так і національне законодавство України.

Якщо говорити про норми міжнародного права, то одним із визначальних документів є Керівні принципи з питань переміщених осіб усередині країни, прийняті Економічною та Соціальною Радою ООН у 1998 році.  Цей документ не надає ВПО окремого юридичного статусу, але є комплексним мінімальним стандартом і закріплює лише положення про те, що ВПО мають ті ж самі права і обов’язки, що й інші громадяни держави. Тобто мова тут швидше йде про недопустимість дискримінації представників внутрішньо переміщених осіб. Варто зазначити, що цей документ не має обов’язкової юридичної сили, а лише відображає міжнародні права людини і норми гуманітарного права.

Кабінет Міністрів України підтримав Керівні принципи у 2005 році. У 2014 році, з початком війни Росії проти України, Верховною Радою був ухвалений закон  «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб». Даний закон визначає порядок взяття ВПО на облік, забезпечення їх соціального захисту, порядку діяльності органів влади щодо надання публічних послуг ВПО, питання матеріального та фінансового забезпечення прав і свобод ВПО. З часу його прийняття до документу кілька десятків разів вносилися поправки.

 Окрім цього базового закону в Україні ухвалено ще 26 нормативно-правових актів, які регулюють різні аспекти забезпечення дотримання прав внутрішньо переміщених осіб. Особливо активізувався процес нормотворення у даній сфері після повномасштабного вторгнення Росії.

Проте, як відзначають аналітики ГО «Європейський діалог» чинне законодавство залишається недосконалим, бо не містить належних і ефективних правових, зокрема, організаційних і процедурних механізмів забезпечення прав ВПО. Внутрішньо переміщені особи зіткнулися з проблемою здійснення своїх прав, у тому числі виборчих прав, трудових та соціальних прав, захисту права власності, відновлення втрачених ідентифікуючих документів тощо.  Тому національне законодавство щодо дотримання та реалізації прав ВПО потребує подальшого вдосконалення.

“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.

Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю <ім’я автора/партнера> і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Коментарі