Культура як інструмент адаптації ВПО для забезпечення їх соціально-економічних прав

0

На теперішньому етапі повномасштабного вторгнення, коли потік внутрішньо переміщених осіб із зон бойових дій у тилові регіони суттєво скоротився, а переміщення ВПО з громади у громаду чи за кордон стало не таким інтенсивним, важливим завданням для громад є забезпечення дотримання соціально-економічних прав ВПО.

Цій тематиці присвячене дослідження, яке ГО “Європейський діалог” проводить у рамках проєкту “Дотримання соціально-економічних прав ВПО у Львівській області”.

Важливою умовою дотримання соціально-економічних прав ВПО у громадах є їх повноцінна адаптація та інтеграція у місцеві спільноти. Одним із найдієвіших інструментів у цьому плані є сфера культури та духовності. Як показала практика останнього року, ніщо так не сприяє інтеграції ВПО у місцеві спільноти та подоланню бар’єрів між людьми, як спільна участь у кульутурних, мистецьких, релігійних заходах. На теренах Львівщини впродовж останнього року було проведено сотні різноманітних заходів – ярмарки, змагання, квести, кулінарні заходи, літературні читання, театральні вистави, інтеграційні заходи для дітей, найрізноманітніші майстер-класи. Головна умова, щоб у всіх цих заходах спільно брали участь і представники ВПО і місцеві мешканці.

Ось приклад Ходорівської громади на Львівщині:

“На початку дуже активними були жінки ВПО. Вони приходили до нас. Ми одразу створили жіночий клуб “Берегиня”. Підключили наші громадські організації, молодіжну раду і ми дуже активно почали реалізовувати різні акції. Писанки, рушники, паски, здружували дітей. Настільки здружилися,що троє ВПО з Харкова, Києва, Одеси після того, як повернулися додому, приїжджали до нас у гості. У нас було 7 породіль у пологовому з числа ВПО. Кожній дитинці по-черзі один іх депутатів дарував вишиванку. Жінки були дуже вдячні. Дарували дітям ляльки-мотанки, вчили людей відвідувати церкву, показували як святити паску, показували, що таке вишитий рушник” – ділиться позитивним кейсом секретар Ходорівської міської ради Марія Гавінська.

Усі ці зусилля не були марними. Як стверджують співрозмовники із різних громад Львівщини, із якими проводили інтерв’ю аналітики ГО “Європейський діалог”, значна частина ВПО успішно адаптувалась у життя громади. Проблема полягає у тому, що часто у цих інтеграційних заходах беруть участь одні і ті ж представники ВПО, найактивніша їх частина. Натомість залишається значний прошарок ВПО, які налаштовані пасивно і по-споживацьки і цікавляться лише видачею матеріальної допомоги. Саме на цю групу внутрішньо переміщених осіб зараз у першу чергу слід звернути увагу.

“Програма “Стійкість” – це проект, який фінансується Європейським Союзом і впроваджується неурядовою організацією ЕRIM у партнерстві з Black Sea Trust, Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій, Фондом “Східна Європа”, Фондом “Дім прав людини” та Домом прав людини в Тбілісі. Проект спрямований на посилення стійкості та ефективності ОГС, що постраждали від війни, та суб’єктів громадянського суспільства, які постраждали від війни в Україні, включно з незалежними ЗМІ та правозахисниками”.

Ця публікація була підготовлена в рамках проекту «Екстрена підтримка громадянського суспільства та ЗМІ у відповідь на війну в Україні» за сприяння Європейського Союзу. Її зміст є виключною відповідальністю <ім’я автора/партнера> і не обов’язково відображає погляди Європейського Союзу.

Коментарі