Інституційне забезпечення екологічної політики у Трускавецькій громаді

0

Система місцевих рад та їх виконавчих органів забезпечує реалізацію державної екологічної політики шляхом прийняття рішень із питань, що належать до таких сфер: економіко-екологічного регулювання земельних та інших природних ресурсів; охорони довкілля; забезпечення доступу до екологічної інформації; поводження з відходами; забезпечення збереження біорізноманіття; екологічного контролю; координації екологічного управління.

Делеговані повноваження виконавчих комітетів місцевих рад – це координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; координація на відповідній території діяльності спеціально уповноважених державних органів управління з охорони природи.

Голова міської ради забезпечує реалізацію делегованих повноважень виконавчого комітету ради у сфері екологічного управління, організовує роботу ради та її виконавчого комітету, підписує їх рішення, забезпечує підготовку на розгляд ради місцевих екологічних програм, представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з іншими органами місцевого самоврядування, державними органами влади, юридичними та фізичними особами, а також у міжнародних відносинах, у тому числі й під час проведення міжнародних екологічних заходів.

На рівні Трускавецької міської територіальної громади окремого управління чи відділу, що займається реалізацією екологічної політики не має. Функції напрямку екологія виконує управління житлово-комунального господарства і будівництва міської ради та інспекція з благоустрою, яка проводить контроль за екологічним станом в громаді.

Управління житлово-комунального господарства і будівництва (УЖКГ) Трускавецької міської ради є юридичною особою, веде самостійний бухгалтерський облік.. Управлінню підпорядковуються комунальні підприємства: КП “Парк Курортний”; КП “Трускавецьжитло”; КП “Трускавецьтепло”; КП «АТП».

Оперативно УЖКГ координує дії таких підприємств: ТзОВ “Трускавецький водоканал ”; Служба експлуатації газового господарства ПАТ “Львівгаз”; Дільниця електромереж Бориславського РЕМ ПАТ “Львівобленерго”, а також інші підприємства та установи по наданню комунальних послуг.

В частині екологічної складової своєї діяльності УЖКГ:

  • розробляє план розвитку інженерних мереж міста на перспективу (водоканалізаційне забезпечення, теплопостачання, газопостачання, освітлення);
  • веде роботи по забезпеченню санітарної очистки міста;
  • здійснює контроль за станом благоустрою міста;
  • сприяє підприємствам, установам, організаціям та громадянам у розвитку та поліпшенню стану благоустрою міста;
  • вживає заходів щодо зупинення робіт, які проводяться самовільно і порушують стан благоустрою міста;
  • сприяє підприємствам, установам, організаціям та громадянам, у забезпеченні чистоти і порядку в місті, очищенні територій та об’єктів від побутових відходів, безгосподарного майна, самовільно розміщених об’єктів та елементів;
  • здійснює контроль за виконанням заходів по приведенню до належного стану територій та об’єктів благоустрою міста;
  • приймає участь в обговоренні проектів: благоустрою територій, об’єктів благоустрою міста, іншої технічної документації з питань благоустрою, і вносить відповідні пропозиції на розгляд органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій;
  • вносить пропозиції щодо розвитку та поліпшення благоустрою міста, удосконалення правил благоустрою і утримання території міста Трускавця;
  • приймає участь та безпосередньо розглядає звернення та скарги підприємств, установ, організацій і громадян з питань благоустрою міста.

Інспекція з благоустрою Трускавецької міської ради забезпечує контроль за екологічним станом в громаді. Основні завдання інспекції з благоустрою

  • контроль за станом благоустрою міста та сприяння його розвитку та поліпшення;
  • притягнення винних до відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою міста та профілактика запобігання правопорушень.

Напрями роботи у 2021 – 2023 роках:

  • контроль за станом благоустрою Трускавецької територіальної громади та утриманням інженерних споруд і об’єктів установ, підприємств і організацій. Взаємодія зі старостами сіл;
    • планові і позапланові рейди та перевірки міської і сільських територій та об’єктів Трускавецької громади щодо стану їх благоустрою;
    • надання дозволів на порушення об’єктів благоустрою;
    • надання дозволів на знесення аварійних та сухостійних дерев;
    • оперативне реагування (складання адмінпротоколів) на порушення об’єктів благоустрою;
    • реагування та розгляд звернень юридичних та фізичних осіб;
    • інформування мешканців міста та суб’єктів господарювання про стан благоустрою;
    • контроль за вивезенням твердих побутових, будівельних і органічних відходів;
    • участь в організації «Дня довкілля»;
    • реагування на порушення Правил благоустрою гужовим транспортом;
  • надання пропозицій по організації щорічного конкурсу «Об’єкт найкращого благоустрою».

 

Фінансове забезпечення виконання місцевих цільових програм екологічного спрямування за 9 місяців 2021 року

За січень-вересень 2021 року касові видатки загального фонду бюджету склали 187 605,6 тис.грн, які виконані на 87,7%, спеціального фонду – 11 914,2 тис.грн. (45,4 %).

Виконання  видатків загального фонду бюджету в розрізі галузей (екологічного спрямування).

  • житлово-комунальне господарство  – 19 029,2 тис.грн (86,1% планових призначень) на благоустрій міста та сіл, з них: для КП «Парк курортний» – 15 045,5 тис.грн, інші видатки на благоустрій – 773,6 тис.грн.
  • економічна діяльність – 1 189,9 тис.грн (61,2% плану), у тому числі:
  • проведені заходи по програмі промоції курорту – 371,0 тис.грн;
  • видатки на виконнаня програми створення автентичного промоційного екскурсійного продукту -63,8 тис.грн.
  • поточний ремонт доріг – 620,6 тис.грн.
  • інша діяльність – 481,2тис.грн (37,9%), з них:
  • заходи із запобігання надзвичайних ситуацій – 9,6тис.грн;
  • забезпечення діяльності місцевої пожежної охорони – 79,0тис.грн;
  • міжбюджетні трансферти –  391,3 тис.грн (85,6%), з них:
  • субвенція бюджету Бориславської міської територіальної громади на створення інфраструктури з утилізації відходів та охорони довкілля сміттєзвалища – 208,8 тис.грн.

За рахунок коштів, що надійшли до бюджету розвитку, проведені видатки, відображені у таблиці

 

                                                                                                                 тис.грн.

Назва об’єкту Затверджено на 2021 рік % виконання плану
 Всього, у тому числі: 3 927,9 37,0
ВелоБескиди: розвиток пішохідно-трекінгової та велосипедної інфраструктури та оглядова вежа на території регіону Трускавець – Орів – Борислав –Східниця – будівництво (виготовлення проектно-кошторисної документації на будівництво оглядової вежі) 49,0 100,0
Реставрація пам’ятки архітектури Художнього музею М.Біласа (вілла «Гопляна») на майдані Кобзаря в м.Трускавці Львівської області 550,0 8,9
Музичний сквер: будівництво освітньо-відпочинкового по вул. Річки, 11 в м. Трускавець – мікропроект 145,3 3,4
Pеконструкція вулиць та доріг 110,0 90,7
Будівництво очисних споруд питного водосховища по вул.І.Франка в м.Трускавець 200,0 24,6
Реконструкція зовнішніх мереж водопостачання по вул. Мазепи в м.Трускавці 60,0  

99,7

Реконструкція міського парку в м. Трускавці 200,0 38,4

 

 

Висновки

  1. Реалізація екологічної політики на місцях має особливе практичне значення, оскільки саме на місцях виникають екологічні проблеми та джерела потенційних екологічних ризиків і місцеві органи вживають першочергових заходів для їх усунення. Крім того, на підставі місцевого екологічного моніторингу має формуватися державна екологічна політика в цілому. Низка проблем та рішень, що приймаються, породжена діяльністю, що здійснюється на місцевому рівні.
  2. Екологічна політика для Трускавецької громади має особливе значення з огляду на курортний статус м.Трускавця як відомого бальнеологічного центру, ресурси якого є важливою складовою лікувально оздоровчого, рекреаційного й економічного потенціалу не тільки Трускавецької громади, але й Львівщини в цілому.
  3. Екологічна політика Трускавецької громади реалізується через впровадження: державних та регіональних цільових програм, які стосуються екологічної сфери; Плану заходів/проєктів із впровадження Стратегії сталого розвитку Трускавецької громади до 2028 року та місцевих цільових програм.
  4. Забезпечують виконання екологічної політики на рівні Трускавецької громади – міська рада, управління житлово-комунального господарства і будівництва міської ради та інспекція з благоустрою, яка проводить контроль за екологічним станом в громаді. А також – відповідні інституції в межах свої повноважень, у тому числі суб’єкти господарської діяльності та громадські організації екологічного спрямування.
  5. В рамках державних та регіональних програм підтримки екологічної політики Трускавецької громади на протязі останніх років підтримувалися одиничні проєкти, в першу чергу – реконструкція міського парку «Адамівка» у м. Трускавець.
  6. Стратегія розвитку Трускавецької громади до 2028 року є основним програмним документом соціально-економічного розвитку громади. Стратегія базується на 2-х стратегічних цілях, які прямо дотикаються охорони навколишнього середовища: А. Економічно розвинена територія оздоровчо-туристичного напрямку та Б. Територія якісного життя.
  7. Планом заходів із впровадження Стратегії на 2019-2021 роки передбачалась реалізація 15 проєктів (із загальної кількості 25), які прямо чи опосередковано дотикалися екологічної проблематики. При цьому 11 проєктів (73,4%) були реалізовані. Цей результат можна вважати успішним на тлі середнього відсотку виконання (50-60%) подібних стратегій в інших громадах Львівщини, як і України в цілому.
  8. Однак, варто враховувати, що серед реалізованих проєктів лише 3-и проєкти прямо відносились до покращення екологічного середовища, а саме: Реконструкція міського парку “Адамівка” у м. Трускавці; Збереження та розвиток гідромінеральної бази Трускавця (надання статусу парку-пам’ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення парку “Адамівка” у місті Трускавець та ініціювання процесу надання території міста Трускавця курорту державного значення); Модернізація системи водопостачання в м.Трускавець. При цьому нереалізованими залишились вкрай важливі для довкілля проєкти як: Впровадження заходів з роздільного сортування твердих побутових відходів у м.Трускавець та Комплексна програма забезпечення пожежної та техногенної безпеки у м.Трускавець.
  9. Серед заявок, які подавались Трускавецькою громадою на різні національні та регіональні конкурси відсутні проєкти екологічного спрямування. Серед підтриманих лише один проєкт – «Музичний сквер: будівництво освітньо-відпочинкового простору у м.Трускавець» з обсягом фінансування 485,5 тис. грн. можна опосередковано віднести до тематики покращення навколишнього середовища.
  10. Серед цільових програм розвитку Трускавецької міської ради, орієнтованих на вирішення екологічних проблем можна виділити Програму з фінансової підтримки та розвитку КП «Трускавецьвода» на 2022 -2024 роки (загальний обсяг фінансових ресурсів 26 000,0 тис.грн) та комплексну Програму з підтримки і розвитку ТзОВ «Трускавецький водоканал» на 2021-2025 роки (агальний обсяг фінансових ресурсів 13 880,0 тис.грн.). Серед ключових проєктів цих програм – благоустрій території, капітальний ремонт Трускавецького водосховища, будівництво очисних споруд питного водосховища у м. Трускавець та утримання парку “Адамівка” у м. Трускавці.

 Матеріал підготовлено за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного Фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «EU4USociety». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково відображає позицію Міжнародного фонду «Відродження» та Європейського Союзу».

Коментарі